< sekcia Zahraničie

Velenie sýrskej armády oznámilo, že zmierni bombardovanie mesta Aleppo

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Velenie armády vo vyhlásení zverejnenom štátnom tlačovou agentúrou uviedlo, že civilisti, ktorí si želajú odísť z východného Aleppa, sa môžu presunúť do západnej časti mesta kontrolovanej vládou.

Damask 5. októbra (TASR) - Velenie sýrskej armády dnes oznámilo, že zmierni bombardovanie mesta Aleppo na severe krajiny, aby umožnilo civilistom evakuáciu z obliehanej východnej časti mesta, ktorú ovládajú povstalci.

Velenie armády vo vyhlásení zverejnenom štátnom tlačovou agentúrou uviedlo, že civilisti, ktorí si želajú odísť z východného Aleppa, sa môžu presunúť do západnej časti mesta kontrolovanej vládou.

Provládne sily a ruské lietadlá vystavujú východné Aleppo krutým pozemným aj leteckým útokom už dva týždne, keď sýrska armáda ukončila prímerie - odvtedy bombarduje nemocnice, obytné oblasti a civilnú infraštruktúru, ako aj pozície militantov, napísala dnes tlačová agentúra AP.

Monitorovacia organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii uviedla, že pri náletoch a ostreľovaní východných štvrtí mesta zahynulo vyše 300 civilistov.

OSN oznámila, že vo východnom Aleppe, ktoré je obkľúčené silami režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, je uviaznutých 275.000 ľudí.

Vysoká predstaviteľka hlavnej sýrskej opozičnej organizácie - Najvyššieho rokovacieho výboru (HNC) - Basma Kudmáníová vyhlásila, že násilie v severosýrskom Aleppe dosahuje "rozmery genocídy", avšak mestské časti kontrolované povstalcami sa nechystajú vzdať a padnúť do rúk vládnych síl.

Kudmáníová ostro kritizovala Rusko, kľúčového podporovateľa prezidenta Asada, za to, že "si robí posmech z OSN a jej snáh o dosiahnutie mieru" v Sýrii.

OSN dnes zverejnila satelitné zábery zachytávajúce najnovšiu skazu v meste Aleppo. Predstavitelia satelitného programu OSN uviedli, že nové zábery z častí Aleppa ovládaných povstalcami ukazujú "príšerný rozsah nových škôd" spôsobených pravdepodobne náletmi.

Zábery väčšinou zachytávajú situáciu pred náletmi a po nich, a to z obdobia od polovice do konca septembra. Vidieť na nich zdemolované budovy, vrátane obydlí, po stroskotaní prímeria sprostredkovaného Washingtonom a Moskvou, ktoré však malo krátke trvanie.

Na jednom zábere zo soboty 1. októbra sú škody na budove školy alebo športového zariadenia v aleppskej štvrti Uwajdža.