Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Sýrska armáda prevzala kontrolu nad mestom Dárajjá

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Opoziční bojovníci pred svojou evakuáciou podpálili niekoľko svojich kancelárií v meste, uviedla SANA.

Bejrút 27. augusta (TASR) - Sýrska armáda prevzala dnes kontrolu nad mesto Dárajjá na predmestí sýrskej metropoly Damask po tom, ako sa skončila evakuácia civilistov a povstaleckých bojovníkov z mesta. Podľa agentúry DPA to oznámili sýrske štátne médiá a exilové Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), informovala tlačová agentúra DPA.

Vyše 3200 ľudí vrátane povstaleckých bojovníkov a civilistov odviezli autobusy z mesta Dárajjá na základe dohody medzi vládou a povstalcami, informoval SOHR. Uviedol, že civilistov dopravili do ubytovacích centier v oblasti západne od Damasku, kontrolovanej vládou. Asi 800 povstalcov previezli na základe uvedenej dohody z Dárajjá do Idlíbu v severozápadnej Sýrii, dodal SOHR, ktorý sa spolieha na sieť aktivistov vnútri krajiny.

Sýrsky vládny zdroj povedal agentúre DPA, že 1650 bojovníkov odišlo z Dárajjá do Idlíbu spolu so svojimi rodinami.

Sýrska štátna tlačová agentúra SANA oznámila, že guvernér provincie Damask, Alá Ibrahim, navštívil Dárajjá a zaviazal sa rekonštruovať ho.

Opoziční bojovníci pred svojou evakuáciou podpálili niekoľko svojich kancelárií v meste, uviedla SANA.

Evakuačná operácia je považovaná za posilnenie vládnej moci v Damasku, ktorý je mocenskou základňou prezidenta Bašára Asada.

Sýrske vládne sily obliehali Dárajjá štyri roky. Vláda teraz získala kontrolu alebo vyjednala miestne prímeria nad väčšinou tohto zázemia Damasku, ktoré padlo do rúk povstalcom v päťročnom konflikte.

Očakáva sa, že evakuácia mesta Dárajjá pomôže vládnemu režimu zabezpečiť si vojenské letisko, ktoré patrí ku kľúčovým strategickým zariadeniam metropoly. Opozícia tvrdí, že vláda dosiahla svoje v regióne obliehaním a taktikou vyhladovania a povstalecké skupiny boli nútené sa vzdať alebo podpísať lokálne prímeria, aby sa dostali k zásobám potravín.