Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia
< sekcia Zahraničie

Sýrske krviprelievanie pokračuje, ďalší mŕtvi v provincii Homs

Zničené autobusy po nočných bojoch v Damasku. Foto: TASR/AP

Podľa ministra zahraničných vecí Williama Haguea nemožno vylúčiť vojenskú intervenciu v Sýri.i

Ammán 10. júna (TASR) - Najmenej 35 ľudí zahynulo počas posledných 24 hodín pri delostreleckom ostreľovaní sýrskej armády, ktorá sa snaží znovu ovládnuť poľnohospodársku provinciu Homs, epicentrum revolty proti prezidentovi Bašárovi Asadovi.

Napísala to dnes agentúra Reuters, odvolávajúca sa na informácie opozičných aktivistov.

Cieľom ostreľovania ťažkými zbraňami boli bašty vzbúrencov v meste Homs a v priľahlých mestách Kusajr, Talbísa a Rastán, kde povstalci zo Slobodnej sýrskej armády stupňujú útoky na armádne hliadky, cestné blokády a raketometné batérie.

Novinárom tieto informácie poskytli predstavitelia opozičnej skupiny Sieť pre ľudské práva i ďalší bojovníci za ľudské práva

Vojenskú intervenciu v Sýrii nemožno vylúčiť

Britský minister zahraničných vecí William Hague dnes povedal, že nemôže vylúčiť vojenskú intervenciu v Sýrii, kde situácia podľa neho začína pripomínať násilnosti, ktoré vypukli v Bosne v 90. rokoch.

Hague pre televíziu Sky New zdôraznil, že sa "očividne kráti čas" na uplatnenie mierového plánu medzinárodného vyslanca Kofiho Annana v Sýrii. Na otázku, či britská vláda vylúčila použitie sily, Hague odpovedal, že Sýria sa nachádza "na okraji kolapsu alebo sektárskej občianskej vojny, preto si nemyslím, že môžeme čokoľvek vylúčiť". Situáciu v Sýrii prirovnal k tomu, čo sa stalo v 90. rokoch v Bosne, kde sektárske násilie viedlo k rozdeleniu krajiny a vyústilo v smrť desiatok tisíc ľudí.

Izrael vyzval na vojenský zásah

Veľmi kriticky sa dnes k pokračujúcim násilnostiam v Sýrii postavili aj izraelskí predstavitelia, ktorí tiež vyzvali na medzinárodný vojenský zásah voči prezidentovi Bašárovi Asadovi.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu povedal dnes na zasadnutí vlády, že v Sýrii dochádza k "masakre" a obvinil Irán a libanonské radikálne šiitské hnutie Hizballáh, že sa svojou podporou sýrskeho režimu stávajú spoluvinníkmi pri vraždách.

"Tvár tejto osi zla (Sýria, Irán, Hizballáh) bola obnažená vo všetkej svojej škaredosti. Každý musí pochopiť, v akom prostredí žijeme," povedal Netanjahu.

Vicepremiér Šaul Mofaz a prezident Šimon Peres išli ešte ďalej a výslovne podporili opozíciu."V Sýrii dochádza v súčasnosti k zločinu voči ľudskosti, ku genocíde, a mlčanie svetových mocností odporuje ľudskej logike. V nepríliš vzdialenej minulosti sa mocnosti rozhodli v prospech vojenskej intervencie v Líbyi. Tuná je požadovaný záver nasledovný: okamžitá intervencia s cieľom zvrhnúť režim Asada," povedal Mofaz z centristickej strany Kadima, ktorá sa minulý mesiac pripojila k pravicovej koalícii Netanjahua.

"Západ sa musí pýtať sám seba. Čo ešte sa musí stať v Sýrii? Aké ďalšie otrasné snímky musí odvysielať televízia, kým sa rozhodnú, že nadišiel čas konať?" povedal pre izraelský vojenský rozhlas.

Peres označil pokračujúce zabíjanie civilistov v Sýrii za "bezprecedentný škandál". "Mám veľký rešpekt pred povstalcami, ktorí každý deň demonštrujú zoči voči ostrej munícii, a dúfam, že zvíťazia," povedal pre Izraelský rozhlas pred odletom na päťdňovú návštevu USA. Aj Peres vyzval na medzinárodnú intervenciu v Sýrii na záchranu "starších ľudí, žien a detí".