< sekcia Zahraničie

Szijjártó: Ukrajina nemá právo na vyhostenie maďarského konzula

Na archívnej snímke Péter Szijjártó. Foto: TASR/AP

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v stredu avizovalo, že vo štvrtok odovzdá maďarskej strane nótu o vyhostení maďarského konzula v ukrajinskom Berehove.

Budapešť 3. októbra (TASR) - Vyhostenie maďarského konzula v Berehove z Ukrajiny nie je nijakým spôsobom zákonne podložené, preto Maďarsko bude reagovať recipročne, povedal vo štvrtok v Moskve maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Podľa agentúry MTI šéf maďarskej diplomacie novinárom po schôdzke s ruským rezortným partnerom Sergejom Lavrovom zdôraznil, že maďarský konzul nevykonal žiadny protiprávny skutok, jeho konanie neporušilo ani maďarské, ani ukrajinské a ani medzinárodné práva.

Szijjártó podčiarkol, že predchádzajúce dobré maďarsko-ukrajinské vzťahy pokazil Kyjev opatreniami namierenými proti maďarskej menšine žijúcej na Ukrajine.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v stredu avizovalo, že vo štvrtok odovzdá maďarskej strane nótu o vyhostení maďarského konzula v ukrajinskom Berehove. V súvislosti s kauzou maďarských pasov vydávaných obyvateľom Zakarpatskej oblasti na západe Ukrajiny to podľa agentúry MTI oznámil v Kyjeve šéf ukrajinskej diplomacie Pavlo Klimkin.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.