< sekcia Zahraničie

Taliani hlasujú v referende o ústavnej reforme

Taliansky premiér Matteo Renzi vhadzuje volebný lístok do urny počas referenda o ústavnej reforme 4. decembra 2016 v Pontassieve. V Taliansku sa začalo dnes hlasovať v referende o ústavnej reforme, ktorého výsledok rozhodne o politickej budúcnosti premiéra Mattea Renziho. Sľúbil, že v prípade neúspechu referenda odstúpi z funkcie. Foto: TASR AP

V Taliansku sa začalo dnes hlasovať v referende o ústavnej reforme, ktorého výsledok rozhodne o politickej budúcnosti premiéra Mattea Renziho.

Rím 4. decembra (TASR) - Taliansky premiér Matteo Renzi odovzdal dnes svoj hlas v referende o ústavnej reforme, ktoré bude rozhodujúce pre jeho politickú budúcnosť. V prípade neúspechu totiž avizoval odstúpenie z funkcie.

Renzi hlasoval vo volebnej miestnosti v Pontassieve, toskánskom mestečku ležiacom východne od Florencie, ktorej bol starostom, kým sa vo februári 2014 stal predsedom vlády. Sprevádzala ho manželka, učiteľka Agnese Landiniová a ich tri deti.

Po označení hlasu Renzi zapózoval pre fotografov a hodil hlasovací lístok do volebnej urny. Jedna z prítomných voličiek sa ho žartom spýtala, ako bude hlasovať, na čo jej tiež s humorom odpovedal: "Musím si to ešte premyslieť."

Hlas už odovzdal aj expremiér Silvio Berlusconi, ktorý reportérom v Ríme pri tejto príležitosti povedal, že bude hlasovať "nie".

Šéf pravicovo-populistickej opozičnej strany Liga Severu Matteo Salvini, ktorý viedol kampaň za odmietnutie návrhov reforiem ústavy, vyjadril počas hlasovania v Miláne nádej, že po referende sa začne pre Taliansko nová éra. "Od utorka sa bude politika znova zaoberať problémami občanov. Renzi, ktorý sa cíti ako kráľ sveta, pôjde domov," vyhlásil Salvini.

Hlasovanie dosiaľ prebieha v celom Taliansku bez hlásených problémov. V oblastiach v strednej časti krajiny, ktoré v auguste a októbri postihli zemetrasenia, museli v niektorých obciach zriadiť improvizované hlasovacie miestnosti v stanoch.

Ministerstvo vnútra oznámilo, že k 12.00 h dosiahla účasť na referende 19,6 percenta, čo podľa agentúry APA naznačuje záujem voličov o hlasovanie. Keďže však ide o referendum, v ktorom sa voliči vyjadrujú k ústavnej reforme schválenej parlamentom, nie je v ňom predpísaná minimálna účasť.

Volebné miestnosti zatvoria o 23.00 h, výsledky sa očakávajú v noci na pondelok.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.