Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Talianskeho prezidenta nezvolili ani v druhom kole, tretie bude dnes

Matteo Renzi na rokovaní talianskeho Senátu. Foto: TASR/AP/NASA

Podobne ako pri prvom kole vo štvrtok väčšina 531 z celkovo 1009 hlasujúcich poslancov, senátorov a zástupcov regiónov odovzdala prázdne hlasovacie lístky.

Rím 30. januára (TASR) - Talianski zákonodarcovia sa dnes v druhom kole hlasovania znova ani len nepriblížili k zvoleniu nového prezidenta. Podobne ako pri prvom kole vo štvrtok väčšina 531 z celkovo 1009 hlasujúcich poslancov, senátorov a zástupcov regiónov odovzdala prázdne hlasovacie lístky.

Voľba v poradí 12. prezidenta Talianskej republiky bude pokračovať dnes popoludní tretím kolom, v ktorom sa opätovne neočakáva zvolenie nástupcu Giorgia Napolitana, pretože v ňom bude potrebná ešte rovnako dvojtretinová väčšina 673 hlasov delegátov.

Od sobotňajšieho štvrtého kola bude postačovať nadpolovičná väčšina 505 hlasov. Premiér Matteo Renzi dúfa, že sa mu vtedy s pomocou menšej strany podarí presadiť kandidáta svojej Demokratickej strany (PD), 73-ročného ústavného sudcu Sergia Mattarellu.

V druhom kole dostal najviac, 123, hlasov znova bývalý bojovník proti mafii a terorizmu, sudca Ferdinando Imposimato, kandidát populistického protestného Hnutia piatich hviezd (M5S).

Výber Mattarellu ako prezidentského kandidáta by Renzimu mohol skomplikovať snahu o volebné reformy. Rozhneval totiž stredopravý tábor opozičného lídra Silvia Berlusconiho.

Mattarella sa pred niekoľkými desaťročiami sťažoval na konflikt záujmov v prípade vstupu mediálneho magnáta Berlusconiho do politiky. Mattarella tiež v roku 1990 odstúpil z postu ministra na protest proti zákonu, ktorý pomohol Berlusconimu premeniť jeho sieť miestnych televíznych staníc na mediálne impérium, ktoré zahŕňa tri hlavné súkromné televízie v Taliansku.

Renzi tak podľa agentúry AP riskuje, že Berlusconi by mohol odstúpiť od prísľubov podpory premiéra pri volebných reformách zameraných na dosiahnutie väčšej stability vlád. Renziho kabinet je 63. vládou Talianska za necelých sedem desaťročí.

Renzi sa presne pred rokom dohodol s trojnásobným expremiérom Berlusconim, aj keď hrozilo, že si znepriatelí zástancov tvrdej línie vo svojej strane, ku ktorým patria niekdajší komunisti.

Senát tento týždeň schválil návrh volebnej reformy vďaka členom Berlusconiho strany Forza Italia (FI), keďže rebeli v PD sa snažili prijatiu zákona zabrániť. Teraz návrh čaká na prijatie v Poslaneckej snemovni, kde má Renziho koalícia tesnú väčšinu.

Berlusconi, ktorý musel odísť zo Senátu po odsúdení za daňové podvody, sa usiluje udržať si vplyv v politike. Jeho tábor dúfal, že Renzi navrhne prezidentského kandidáta prijateľného pre expremiéra.

Predstaviteľ FI Renato Brunetta uviedol, že v dôsledku "porušenia ústavného paktu" zo strany Renziho je ohrozená stabilita vlády. "Bez nás Renzi nemá hlasy s Senáte, takže konečným výsledkom sú voľby," vyhlásil Brunetta podľa agentúry DPA s tým, že pomoc FI ako tento týždeň pri hlasovaní s Senáte by už v budúcnosti nemusela prísť.