< sekcia Zahraničie

Pozostatky talianskeho kráľa Viktora Emanuela III. previezli z Egypta

Pozostatky talianskeho kráľa Viktora Emanuela III., ktorý vládol počas oboch svetových vojen a zomrel v exile v roku 1947, v nedeľu letecky previezli z Egypta do Talianska Foto: TASR/AP

V piatok previezli do Talianska aj pozostatky panovníkovej manželky, kráľovnej Eleny, ktorá zomrela v roku 1959 a bola pochovaná vo francúzskom meste Montpellier.

Miláno 17. decembra (TASR) - Pozostatky talianskeho kráľa Viktora Emanuela III., ktorý vládol počas oboch svetových vojen a zomrel v exile v roku 1947, v nedeľu letecky previezli z Egypta do Talianska, kde budú uložené do bývalého rodinného mauzólea pri meste Turín. Informovala o tom agentúra Reuters.

Panovníkovo 46-ročné vládnutie, ktoré sa začalo v roku 1900 po zavraždení jeho otca Umberta I., premostilo obdobie fašistického riadenia Talianska pod diktatúrou Benita Mussoliniho.

Viktor Emanuel III. si vyslúžil kritiku za to, že v roku 1922 nedokázal Mussolinimu zamedziť v uzurpovaní moci, ako aj za to, že v roku 1944 utiekol pred nemeckou armádou z Ríma.

Kráľ sa v roku 1946 zriekol trónu v prospech svojho syna Umberta II., snažiac sa zabrániť plebiscitu o tom, či má zostať Taliansko monarchiou, alebo sa má stať republikou. Keďže sa Taliani rozhodli pre republiku, Viktor Emanuel III. odišiel do egyptského exilu, kde nasledujúci rok v meste Alexandria zomrel.

Talianska povojnová ústava zakazovala mužským potomkom z dynastie Savojských vrátiť sa do vlasti vzhľadom na podporu Mussoliniho zo strany tejto kráľovskej rodiny. Zákaz bol zrušený v roku 2002.

V piatok previezli do Talianska aj pozostatky panovníkovej manželky, kráľovnej Eleny, ktorá zomrela v roku 1959 a bola pochovaná vo francúzskom meste Montpellier. Kráľovský pár opätovne pochovajú v kostole v obci Vicoforte na severe krajiny, ktorý v minulosti slúžil ako mauzóleum pre rodinu Savojských.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.