< sekcia Zahraničie

Erdoganov syn je v Taliansku podozrivý z prania špinavých peňazí

Na archívnej snímke turecký premiér Recep Tayyip Erdogan (tretí zľava) objíma svojho talianskeho kolegu Silvia Berlusconiho, ktorý gratuluje Erdoganovmu synovi Necmettinovi Bilalovi a Bilalovej žene Reyyan po skončení svadobného obradu v Istanbule 10. augusta 2003. Na svadbe sa zúčastnilo okolo 10 tis. hostí a rozmiestnených bolo 5 tis. policajtov. Berlusconi vystupoval na svadbe ako svedok. TASR/AP Foto: TASR AP

Vyšetrovanie kauzy sa začalo na základe oznámenia tureckého veľkopodnikateľa M. Uzana. Podľa neho sa Bilal Erdogan nezdržiaval v Bologni kvôli štúdiu, ale kvôli ilegálnym obchodom.

Bologna 20. júla (TASR) - Vyšetrujúci sudca v severotalianskom meste Bologna vyhovel dnes žiadosti prokuratúry a predĺžil vyšetrovanie syna tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Informáciu, ktorú zverejnili dnes talianske médiá, sprostredkovala tlačová agentúra APA.

Bilal Erdogan, ktorý si robí doktorát na Univerzite Johnsa Hopkinsa v Bologni, mal z Turecka do Talianska ilegálne previezť značné množstvo finančných prostriedkov. V tejto súvislosti je podozrivý z prania špinavých peňazí.

Prokuratúra zdôvodnila žiadosť o predĺženie vyšetrovania faktom, že jeho časť by mala prebiehať aj v zahraničí, čo si vyžiada viac času. Proti žiadosti neúspešne namietal taliansky právny zástupca Bilala Erdogana.

Vyšetrovanie kauzy sa začalo na základe trestného oznámenia tureckého veľkopodnikateľa Murata Hakana Uzana, ktorý podobne ako jeho otec ušiel v roku 2003 pred zatknutím do zahraničia. Podľa neho sa Bilal Erdogan nezdržiaval v Bologni kvôli štúdiu, ale kvôli organizácii ilegálnych obchodov rodiny. Štúdium v Bologni prerušil ešte v roku 2007.

Spomínaný iniciátor vyšetrovania je bratom Cema Uzana - spoluzakladateľa a lídra tureckého pravicovo-populistického subjektu Mladá strana (GP).

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.