Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Ťažba bridlicovej ropy v USA sa už čoskoro nemusí finančne vyplatiť

Foto: TASR/AP

Informoval o tom denník Handelsblatt. Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) sa v roku 2012 postarala o rozruch, keď podľa jej štúdie USA dosiahnu úplnú nezávislosť od dovozu do roka 2030.

Washington 29. marca (TASR) - Ťažba bridlicovej ropy a zemného plynu môže USA zabezpečiť úplnú nezávislosť od dovozu, no vzhľadom na prepad cien ropy sa nákladná ťažobná metóda už čoskoro nemusí vyplatiť. Informoval o tom denník Handelsblatt.

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) sa v roku 2012 postarala o rozruch, keď podľa jej štúdie USA dosiahnu úplnú nezávislosť od dovozu do roka 2030. Už v roku 2017 by mali z pozície najväčších producentov ropy vytlačiť Saudskú Arábiu aj Rusko.

Frakovanie, čiže vháňanie vody s chemikáliami do bridlíc, vďaka čomu sa uvoľní ropa alebo zemný plyn, bolo považované za zázračnú metódu. Niektoré štáty ako Severná Dakota zažívali ekonomický rozmach, kým nedošlo k prepadu cien ropy. Mnohí kritici od začiatku upozorňovali na to, že chemikálie by mohli znečistiť pôdu a spodné vody. Napríklad štát New York úplne zakázal frakovanie a odôvodnil to možnými rizikami pre zdravie obyvateľov.

V súčasnosti už môže dôjsť k obmedzeniu ťažby, a to nielen pre pravidlá ťažby bridlicovej ropy a zemného plynu na vládnych pozemkoch, ktoré nedávno vydala administratíva prezidenta Baracka Obamu. Novinka zasiahne zhruba 100.000 ťažobných lokalít, na ktorých budú štátni kontrolóri sledovať dodržiavanie bezpečnostných predpisov. Okrem toho spoločnosti musia zverejňovať zoznam používaných chemikálií a podrobné informácie o geologických podmienkach v mieste ťažby a dodržiavať jednotné pravidlá pre skladovanie a používanie chemických látok.

Hroziaci pokles frakovania v USA má predovšetkým ekonomické dôvody. Cena ropy od polovice minulého roka klesla viac než o polovicu, čo vyvíja podstatný finančný tlak na ťažobné spoločnosti. V prípade dlhodobo nízkych cien základných surovín sa nákladná ťažba nemusí vyplácať. Upozornila na to aj Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v najnovšej analýze z polovice marca, podľa ktorej sa rozmach frakovania skončí ešte v tomto roku.

K opatrnému prístupu navádza aj štúdia medzinárodnej siete vedcov a politikov Energy Watch Group. Vzhľadom na vývoj v oblasti frakovania v USA varuje pred výrazným rozvojom ťažby bridlicovej ropy v Európe. "Masové prepúšťanie a vlna bankrotov vykresľujú úplne opačný obrázok, než vidíme v osvedčenom a bezpečnom rozvoji fosílnej ekonomiky," tvrdí sa v správe.