< sekcia Zahraničie

Tisíce ľudí v Katalásnku žiadali vytvorenie separatistickej vlády

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Pochod organizovala popredná separatistická skupina Katalánske národné zhromaždenie (ANC) pod heslom "Republika teraz!".

Mardid/Barcelona 12. marca (TASR) - Tisíce Kataláncov v Barcelone v nedeľu znova demonštrovali za odčlenenie svojho autonómneho regiónu od Španielska. Účastníci žiadali, aby regionálni politici vytvorili vládu, ktorá bude v tomto úsilí pokračovať, informovali agentúra AP a DPA.

Pochod organizovala popredná separatistická skupina Katalánske národné zhromaždenie (ANC) pod heslom "Republika teraz!". Mnohí demonštranti mávali vlajkami hnutia za nezávislosť. Presnejšie odhady počtu účastníkov neboli k dispozícii.

ANC žiada, aby sa tri politické strany presadzujúce nezávislosť dohodli na regionálnej vláde a čo najrýchlejšie vyhlásili "Katalánsku republiku". Separatisti v decembrových predčasných regionálnych voľbách totiž znova získali v katalánskom parlamente tesnú väčšinu.

Katalánski separatistickí lídri vlani v októbri neúspešne deklarovali nezávislosť od Španielska, čím podľa súdov porušili španielsku ústavu. Ústredná vláda v Madride následne prevzala priamu správu nad Katalánskom a vyhlásila predčasné regionálneho voľby.

Tvorba novej katalánskej vlády však naráža na ťažkosti. Rokovania separatistických strán postupujú len pomaly, pričom v dôsledku súdneho stíhania vedeného po vlaňajšom nezákonnom referende o nezávislosti sú mnohí ich poprední politici buď vo väzbe, alebo utiekli do zahraničia.

Prieskumy ukazujú, že otázka nezávislosti rozdeľuje Kataláncov na približne rovnako početné tábory stúpencov a odporcov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.