< sekcia Zahraničie

Trump po prijatí prezidentskej nominácie sľúbil bezpečnejšiu Ameriku

Republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump sa usmieva počas záverečného nominačného dňa americkej Republikánskej strany 21. júla 2016 v Clevelande. Foto: TASR/AP

Republikán súperku Clintonovú obvinil, že za viaceré katastrofy na celom svete môžu jej nesprávne inštinkty. Delegáti následne skandovali, aby ju poslali za mreže. Trump ju však chce radšej poraziť.

Cleveland 22. júla (TASR) - Realitný magnát Donald Trump prijal dnes oficiálne nomináciu americkej Republikánskej strany na prezidenta Spojených štátov. Prezidentské voľby sa v USA budú konať 8. novembra. Informovala o tom spravodajská televízia CNN.

Vo svojom akceptačnom prejave v posledný deň nominačného zjazdu republikánov Trump povedal, že ako prezident Spojených štátov chce v prvom rade pomáhať ľuďom, ktorí sú zanedbávaní, prehliadaní, opustení či zabudnutí. "Som váš hlas," odkázal Trump týmto ľuďom.

Takmer 180 000 ľudí, ktorí sú v USA nelegálne, predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, uviedol Donald Trump, ktorý dnes oficiálne prijal nomináciu americkej Republikánskej strany na prezidenta Spojených štátov. Informovala o tom agentúra AP.

Trump, ktorého v posledný deň nominačného zjazdu republikánov v Clevelande na pódium uviedla jeho dcéra Ivanka Trumpová, delegátom zjazdu sľúbil, že ak v novembrových prezidentských voľbách uspeje, bude viesť krajinu, v ktorej bude vládnuť "právo a poriadok".

Hneď v úvode svojho akceptačného prejavu spomenul nedávne útoky na policajtov, ktoré podľa neho ohrozujú americký spôsob života, pričom sa zaviazal, že ak sa stane prezidentom, "zločin a násilie, ktoré v súčasnosti sužujú našu krajinu, sa čoskoro skončia. Povedieme našu krajinu späť k bezpečnosti, prosperite a mieru. Budeme krajinou štedrosti a vľúdnosti. Budeme však aj krajinou právneho poriadku," vyhlásil newyorský biznismen na republikánskom zjazde v najľudnatejšom meste štátu Ohio.

"Útoky na policajtov sú útokmi na všetkých Američanov," povedal Trump. Prisľúbil, že bude riešiť početné hrozby, ktorým Spojené štáty momentálne čelia. Informuje o tom stanica BBC.

Clintonovú slovne poslali za mreže

Vo svojom prejave Trump ďalej kritizoval administratívu súčasného prezidenta Baracka Obamu a svoju pravdepodobnú súperku v boji o Biely dom Hillary Clintonovú, o ktorej povedal, že za viaceré katastrofy na celom svete môžu jej nesprávne inštinkty.

Podľa Trumpa jeho demokratická protikandidátka zanechala po sebe dedičstvo "smrti, ničenia a slabosti", pričom ako príklad uviedol útok na americký konzulát v Líbyi či násilie v Iraku a Sýrii.

Nadšení delegáti slová svojho kandidáta na Clintonovej adresu ocenili skandovaním hesla "Za mreže!" Trump ich gestom ruky upokojil a povedal: "Radšej ju v novembri porazme."

Na archívnej snímke Barack Obama a Hillary Clintonová.
Foto: TASR/AP


Súčasného prezidenta Baracka Obamu Trump obvinil, že rasovo rozdelil národ a jeho rétoriku súvisiacu s rasovými otázkami nazval "nezodpovednou". Obamu tiež obvinil, že za jeho prezidentovania sa Spojené štáty stali nebezpečnejšou krajinou.

"Kazateľnicu prezidentského úradu využil na to, aby nás rozdelil podľa rás a farby pleti," uviedol kandidát republikánov na amerického prezidenta.

Trump zároveň prisľúbil, že jeho prípadný mandát v Bielom dome odštartuje novú éru, v ktorej budú na prvom mieste americkej politiky figurovať radoví ľudia.

Trump, ktorý bol na začiatku svojej kampane pred rokom odpisovaný, dúfa, že jeho dnešný 75-minútový prejav prispel k zmierneniu napätia vnútri republikánskej strany a k jej zjednoteniu.

Mnohí prominentní republikáni však jeho nomináciu nepodporili, ako napríklad senátor Ted Cruz, ktorý bol Trumpovým rivalom počas primárok. Iní Trumpoví oponenti, ako rodina Bushovcov, sa na zjazde ani nezúčastnili.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.