< sekcia Zahraničie

Trump: Situáciu v Hongkongu by dokázal vyriešiť čínsky prezident

Americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Lídri USA a Číny sa stretli už niekoľkokrát, naposledy na summite krajín G20 v Japonsku na konci júna.

Washington 15. augusta (TASR) - Americký prezident Donald Trump v noci na štvrtok vyhlásil, že aktuálnu situáciu v Hongkongu by dokázal "rýchlo a humánne vyriešiť" čínsky prezident Si Ťin-pching. Trump v súvislosti s otázkou Hongkongu navrhol prezidentovi Číny i osobné stretnutie. Informovala o tom agentúra DPA.

"Prezidenta Si poznám veľmi dobre. Je to skvelý líder, ktorý veľmi rešpektuje svojich ľudí. Takisto je dobrým mužom v 'tvrdom biznise'. Vôbec o tom nepochybujem, že ak prezident Si bude chcieť rýchlo a humánne vyriešiť problém v Hongkongu, dokáže to. Osobné stretnutie?," napísal Trump na Twitteri.Lídri USA a Číny sa stretli už niekoľkokrát, naposledy na summite krajín G20 v Japonsku na konci júna. Ako pripomenula DPA, aj naďalej to však vyzerá tak, že obchodné rokovania medzi nimi sú nateraz pozastavené.

Zatiaľ čo sa Trump a jeho vládny kabinet vyhýbali tomu, aby zaujali voči Číne jasné stanovisko, členovia Trumpovej Republikánskej strany vyjadrili protestujúcim v Hongkongu svoju podporu, poznamenala DPA.

Spojené štáty vyjadrili v stredu "hlboké znepokojenie" nad správami o pohyboch čínskych "polovojenských" síl na hranici s Hongkongom a vyzvali Peking, aby rešpektoval autonómiu tohto územia.

Hongkong, jedna z dvoch osobitných administratívnych oblastí Číny, bol uplynulý víkend už desiatykrát dejiskom často násilných protestov proti návrhu zákona, ktorý by umožnil vydávanie jeho obyvateľov podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny.

Protesty neutíchli ani po tom, čo správkyňa Hongkongu Carrie Lamová vyhlásila tento návrh zákona za "mŕtvy".

Demonštranti následne od miestnej vlády žiadali aj vyšetrovanie údajného neadekvátneho postupu polície pri zásahoch a rozpustenie zákonodarného zboru.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

\r\n
\r\nLídri USA a Číny sa stretli už niekoľkokrát, naposledy na summite krajín G20 v Japonsku na konci júna. Ako pripomenula DPA, aj naďalej to však vyzerá tak, že obchodné rokovania medzi nimi sú nateraz pozastavené.
\r\n
\r\nZatiaľ čo sa Trump a jeho vládny kabinet vyhýbali tomu, aby zaujali voči Číne jasné stanovisko, členovia Trumpovej Republikánskej strany vyjadrili protestujúcim v Hongkongu svoju podporu, poznamenala DPA.
\r\n
\r\nSpojené štáty vyjadrili v stredu \"hlboké znepokojenie\" nad správami o pohyboch čínskych \"polovojenských\" síl na hranici s Hongkongom a vyzvali Peking, aby rešpektoval autonómiu tohto územia.
\r\n
\r\nHongkong, jedna z dvoch osobitných administratívnych oblastí Číny, bol uplynulý víkend už desiatykrát dejiskom často násilných protestov proti návrhu zákona, ktorý by umožnil vydávanie jeho obyvateľov podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny.
\r\n
\r\nProtesty neutíchli ani po tom, čo správkyňa Hongkongu Carrie Lamová vyhlásila tento návrh zákona za \"mŕtvy\".
\r\n
\r\nDemonštranti následne od miestnej vlády žiadali aj vyšetrovanie údajného neadekvátneho postupu polície pri zásahoch a rozpustenie zákonodarného zboru.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Lídri USA a Číny sa stretli už niekoľkokrát, naposledy na summite krajín G20 v Japonsku na konci júna. "}