< sekcia Zahraničie

Turecko kritizuje USA kvôli Gülenovmu exilu

Na archívnej snímke z 15. marca 2014 turecký duchovný Fethullah Gülen vo svojej rezidencii v Saylorsburgu. Foto: TASR/AP

Krajina, ktorá poskytuje útočisko "vodcovi paralelného štátu", nemôže byť považovaná za priateľa Turecka, uviedol turecký premiér Binali Yildirim na dnešnej tlačovej konferencii.

Ankara 16. júla (TASR) - Turecká vláda kritizovala dnes Spojené štáty za to, že umožňujú žiť islamskému kazateľovi Fethullahovi Gülenovi v exile v krajine. Ankara Gülena obviňuje z toho, že stál za pokusom o prevrat z noci na dnes, píše agentúra APA.

Krajina, ktorá poskytuje útočisko "vodcovi paralelného štátu", nemôže byť považovaná za priateľa Turecka, uviedol turecký premiér Binali Yildirim na dnešnej tlačovej konferencii, informovali noviny Hürriyet na svojej webovej stránke.

Gülen žije od roku 1999 v americkom štáte Pensylvánia v dobrovoľnom exile. Z Turecka emigroval po tom, ako naňho podali žalobu za údajne aktivity poškodzujúce štát. Vláda Gülena, niekdajšieho spojenca prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, obviňuje zo snahy rozvracať turecký štát budovaním "paralelných štruktúr" v súdnictve, školstve, médiách a armáde, čo duchovný popiera.

"Nepoznám žiadnu krajinu, ktorá by stála za týmto mužom, týmto vodcom teroristickej bandy, obzvlášť po minulej noci. Krajina, ktorá stojí za týmto mužom, nemôže byť priateľom Turecka. Bolo by to dokonca nepriateľským činom voči Turecku," vyhlásil Yildirim.

Premiér nepriamo kritizoval USA, pretože podľa neho nechápu obavy, ktoré v súvislosti v Gülenom vyjadruje Turecko. "Museli sme za to zaplatiť vysokú cenu," povedal Yildirim. Turecko už Spojeným štátom vyjadrilo želanie, aby Gülena vydali.

Sám Gülen obvinenia z Ankary "kategoricky" odmietol a pokus o prevrat "čo najostrejšie" odsúdil, dodáva APA.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.