Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Turecko je proti účasti YPG na mierových rokovaniach v Ženeve

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. Foto: TASR/AP

Zatiaľ odložené rokovania v Ženeve budú prvými po dvoch rokoch, keď zlyhali diplomatické pokusy o urovnanie konfliktu v Sýrii.

Ženeva 25. januára (TASR) - Turecko je proti tomu, aby sa na mierových rokovaniach o Sýrii zúčastnili aj predstavitelia tamojšej kurdskej menšiny. Vyhlásil to dnes turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu, ktorý upozornil, že účasť sýrskych Kurdov by mohla ohroziť rokovania i perspektívu samotnej iniciatívy zameranej na ukončenie vyše päť rokov trvajúceho ozbrojeného konfliktu.

Čavušoglu dnes na tlačovej konferencii v Ankare pripomenul, že Turecko považuje skupiny, akou je ozbrojené krídlo Strany demokratickej jednoty (PYD) - Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), za teroristické. Obviňuje ich tiež zo spolupráce s kurdskými povstalcami v Turecku, kde má ich zastrešujúca organizácia - Strana kurdských pracujúcich (PKK) - zakázanú činnosť. Podľa Čavušoglovho názoru pre organizácie ako YPG niet miesta v radoch opozície na rokovaniach v Ženeve.

Turecko sa - podobne ako sýrska opozícia, ktorá sa nedávno zišla v saudskoarabskom Rijáde - stavia proti mierovým rokovaniam so širokým okruhom účastníkov zastupujúcich opozíciu, ako to presadzuje Moskva.

Čavušoglu upozornil, že účasť zoskupení ako YPG môže spôsobiť, že mierové rokovania budú bezvýsledné. Turecký minister dodal, že Ankara nerobí rozdiel medzi teroristickými organizáciami pôsobiacimi v Sýrii, pričom k nim okrem Islamského štátu a Frontu an-Nusra zaradil aj YPG.

Kým Rusko volá po tom, aby boli do mierových rokovaní zapojení aj zástupcovia Kurdov, USA a ich spojenci vojensky podporujú ich boj proti džihádistom v Sýrii. Turecko je však rozhodne proti obom týmto prístupom. Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, ktorá dnes v Ankare rokovala s Čavušoglom, v mene EÚ deklarovala, že z európskeho pohľadu je dôležité, aby rokovania v Ženeve boli "inkluzívne".

Rokovania o urovnaní ozbrojeného konfliktu v Sýrii sa mali začať vo švajčiarskej Ženeve už dnes. Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura oznámil, že vzhľadom na spory ohľadne zloženia delegácií sa otvorenie odsúva na piatok 29. januára.

Zatiaľ odložené rokovania v Ženeve budú prvými po dvoch rokoch, keď zlyhali diplomatické pokusy o urovnanie konfliktu v Sýrii, kde zahynulo už vyše štvrť milióna ľudí a ďalšie desaťtisíce kvôli bojom opustili svoje domovy a premiestnili sa v rámci krajiny alebo ušli do susedných krajín, odkiaľ sa mnohí vydali na riskantnú cestu do Európy. Tá od vlaňajšieho leta čelí bezprecedentnému náporu migrantov z tejto, ale aj iných častí sveta.