< sekcia Zahraničie

Turecká polícia použila proti demonštrantom vodné delo a slzný plyn

Vodným delom a slzotvorným plynom rozohnala 18. decembra 2015 turecká polícia niekoľko tisíc demonštrantov, ktorí v meste Diyarbakir na juhu Turecka protestovali proti bezpečnostným operáciám vlády namiereným proti kurdským militantom. Foto: TASR/AP

Diyarbakir 18. decembra (TASR) - Vodným delom a slzotvorným plynom rozohnala dnes turecká polícia niekoľko tisíc demonštrantov, ktorí v juhotureckom meste Diyarbakir protestovali proti bezpečnostným operáciám vlády namiereným proti kurdským militantom. Informovala o tom agentúra Reuters.

K policajnému zásahu proti demonštrantom došlo v čase, keď sa v Diyarbakire konala tlačová konferencia jedného z vodcov prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) Selahattina Demirtaša, ktorý svojich stúpencov vyzval na "odpor" proti operáciám tureckých bezpečnostných síl.

V priebehu tri dni trvajúcej operácie na juhovýchode krajiny zabili Turecké bezpečnostné sily 54 militantov zo Strany kurdských pracujúcich (PKK). Bezpečnostné zložky zasahovali v mestách Silopi a Cizre v provincii Širnak. V oboch mestách ležiacich neďaleko tureckých hraníc so Sýriou a Irakom bol v noci na utorok, na začiatku operácie tureckých síl proti bojovníkom z PKK, vyhlásený zákaz vychádzania.

Podľa niektorých zdrojov sa na zásahu podieľalo až 10.000 príslušníkov bezpečnostných síl.

PKK zaradili Turecko, USA aj Európska únia na zoznam teroristických organizácií. Ozbrojený boj začala v roku 1984; o život v ňom prišlo už vyše 40.000 ľudí, väčšinou kurdských militantov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.