< sekcia Zahraničie

Turecko si pripomenulo tretie výročie pokusu o prevrat

Recep Tayyip Erdogan, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Erdogan po potlačení prevratu vyhlásil v krajine výnimočný stav a úrady spustili rozsiahle represie, ktoré trvajú až do súčasnosti.

Istanbul 15. júla (TASR) - Turecko si v pondelok pripomenulo tretie výročie zmareného pokusu o vojenský prevrat z júla 2016. Pri tejto príležitosti sa v tureckom hlavnom meste Ankara i v najväčšom meste Istanbul konali spomienkové podujatia na takmer 250 ľudí, ktorí pri pokuse o prevrat prišli o život, informovala agentúra DPA.

Prezident Recep Tayyip Erdogan sa zúčastnil na modlitbách v mešite v ankarskom prezidentskom paláci, položil kvety k pamätníku obetí, zúčastnil sa na mimoriadnom zasadnutí parlamentu a vystúpil s prejavom na istanbulskom Atatürkovom letisku, ktoré pučisti pred troma rokmi dočasne obsadili.

V Istanbule Erdogan otvoril aj múzeum venované udalostiam spred troch rokov. Druhé takéto múzeum otvoria v utorok v Ankare.

"Turecko svetu posiela významný odkaz jednoty a solidarity: Aj keby sme mali zomrieť, ale nikdy nedovolíme zradcom a pučistom zničiť našu krajinu, našu slobodu a našu dôstojnosť," uviedol na Twitteri Erdoganov hovorca Ibrahim Kalin.

Turecká vláda tvrdí, že neúspešný pokus o prevrat vykonali stúpenci moslimského duchovného Fethullaha Gülena, niekdajšieho Erdoganovho spojenca žijúceho v exile v USA. Ten však akýkoľvek podiel na puči odmieta.

Časť tureckej armády sa v noci z 15. na 16. júla júla 2016 pokúsila zosadiť Erdoganovu vládu s použitím tankov, lietadiel a helikoptér. Vojaci ostreľovali parlament a aj iné lokality, ale ich pokus nevyšiel. Porazení boli už po niekoľkých hodinách. Prispela k tomu skutočnosť, že tisíce ľudí vyšli na výzvu prezidenta do ulíc, aby vyjadrili svoj nesúhlas s prevratom. Približne 250 ľudí prišlo o život a viac ako 2000 bolo zranených.

Erdogan po potlačení prevratu vyhlásil v krajine výnimočný stav a úrady spustili rozsiahle represie, ktoré trvajú až do súčasnosti. Desaťtisíce ľudí skončili vo väzbe a ďalších vyše 100.000 prepustili zo zamestnania. Výnimočný stav sa skončil po dvoch rokoch, nahradili ho však prísne protiteroristické zákony.

Súd v tureckej metropole Ankara v súvislosti s neúspešným pokusom o prevrat odsúdil minulý týždeň 33 ľudí na doživotie a dvadsiatim ďalším obžalovaným vymeral tresty odňatia slobody od šesť do 25 rokov. V júni na doživotie odsúdili 198 bývalých vojakov. Boli medzi nimi aj bývalí vysokopostavení vojenskí velitelia vrátane niekdajšieho veliteľa tureckých vzdušných síl Akina Öztürka.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.