Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. máj 2024Meniny má Monika
< sekcia Zahraničie

Ankarský súd nariadil obnoviť prístup k Twitteru

Foto: TASR/AP

Bezprostredným podnetom pre Erdoganov zásah proti Twitteru bolo zverejnenie nahrávky odpočutých rozhovorov, ktoré mohli poškodiť reputáciu vlády pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami.

Ankara 26. marca (TASR) - Ankarský súd dnes nariadil zrušiť kontroverzné rozhodnutie tureckej vlády o zablokovaní prístupu občanov do sociálnej siete Twitter.

Táto sociálna sieť v Turecku nebola dostupná od minulého štvrtka, používatelia internetu si však našli náhradné spôsoby komunikácie.

Súd svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že vládne nariadenie protirečí základným princípom a hodnotám tureckého štátu.

Turecký telekomunikačný úrad (TIB) sa proti tomuto rozhodnutiu môže odvolať, ale samotný prístup k službe Twitter musí povoliť, kým odvolací súd v kauze nerozhodne.

Podpredseda vlády Bülent Arinč pred novinármi uviedol, že TIB vyhovie súdnemu rozhodnutiu hneď, ako dostane oficiálne rozhodnutie, ale vyhradí si zrejme právo na odvolanie.

TIB zablokoval prístup k Twitteru po tom, ako premiér Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že táto sociálna sieť slúži na šírenie obvinení z korupcie, ktoré jeho vládu očierňujú a môžu jej krátko pred voľbami do miestnych zastupiteľstiev veľmi poškodiť. Komunálne voľby sa uskutočnia túto nedeľu a sú vnímané ako referendum o 11 rokov trvajúcom pôsobení Erdogana na čele vlády.

Erdoganova pozícia sa výrazne oslabila v polovici decembra po prepuknutí rozsiahleho politicko-finančného škandálu, z ktorého rozpútania premiér obvinil svojho niekdajšieho spojenca, moslimského učenca Fethullaha Gülena, ktorý žije v USA.

Bezprostredným podnetom pre Erdoganov zásah proti Twitteru bolo zverejnenie nahrávky odpočutých rozhovorov, ktoré mohli poškodiť reputáciu vlády pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami.

Obmedzenia pri používaní internetu vyvolali veľkú kritiku zo strany opozície, ako aj viacerých mimovládnych organizácií, ktoré Erdoganovu vládu obvinili z pokusov o cenzúru. Obmedzenie pri používaní internetu bolo terčom veľmi ostrej kritiky tureckej vlády zo strany EÚ. Postup vlády kritizoval - prostredníctvom tweetu - aj turecký prezident Abdullah Gül.