Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Zahraničie

Erdogan zavrel v Turecku vyše 2300 inštitúcií vrátane škôl

Na videosnímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas vyhlásenia 16. júla 2016 v Istanbule. Foto: TASR/AP

Prezident R. Erdogan vládne počas výnimočného stavu po prevrate dekrétmi.

Istanbul 23. júla (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vydal dekrét, ktorým nariadil zatvorenie dovedna 2341 inštitúcií vrátane škôl, charitatívnych či odborárskych zariadení, ako aj lekárskych stredísk. S odvolaním sa na turecké médiá o tom dnes informovala agentúra DPA.

Dekrétom, ktorý je podľa miestnych médií prvým opatrením po vyhlásení výnimočného stavu, sa zároveň až na 30 dní predlžuje doba, počas ktorej môže byť zadržiavaná osoba vo vyšetrovacej väzbe. Dokument ešte musí odobriť turecký parlament, malo by však ísť už len o formalitu, píše DPA.

Terčom dekrétu, ktorý vyšiel vo vládnej tlačovine T.C. Resmi Gazete, sú podľa nemenovaného predstaviteľa vlády inštitúcie napojené na hnutie exilového duchovného Fethullaha Gülena, ktorý podľa Erdogana stojí za neúspešným minulotýždňovým pokusom o štátny prevrat.

Po prekazenom puči bolo v Turecku celkovo zatknutých 10.410 ľudí, z toho 7423 vojakov, 287 policajtov, 2014 sudcov a prokurátorov a 686 civilistov. Došlo tiež k suspendovaniu viac ako 37.500 štátnych zamestnancov a policajtov.

Turecké ministerstvo školstva zároveň tento týždeň informovalo, že sa chystá zatvoriť vyše 600 vzdelávacích inštitúcií. O licenciu okrem toho prišlo 21.000 učiteľov pôsobiacich na súkromných školách.

Turecké úrady zrušili platnosť cestovných pasov takmer 11.000 občanov

Príslušník špeciálnych síl tureckej polície.
Foto: TASR/AP
Istanbul 23. júla (TASR) - Išlo prevažne o štátnych zamestnancov. Oznámil to v piatok turecký minister vnútra Efkan Ala, ktorého citovala agentúra DPA.

Zneplatnenie pasov je súčasťou represívnych krokov prijatých po minulotýždňovom neúspešnom pokuse o vojenský prevrat. O pasy prišli osoby, ktoré sú už vo väzbe, alebo sa zatiaľ ukrývajú na neznámom mieste, uviedli zdroje z tureckej vlády.

Ďalším z najnovšie oznámených opatrení je zatknutie 283 vojakov prezidentskej stráže. Ide o príslušníkov špeciálnej jednotky, ktorá zaisťovala bezpečnosť prezidentského paláca v Ankare.

Po zmarenom puči bolo v Turecku celkovo zatknutých 10.410 ľudí, z toho 7423 vojakov, 287 policajtov, 2014 sudcov a prokurátorov a 686 civilistov. V krajine začal vo štvrtok platiť 90-dňový výnimočný stav, ktorý je podľa prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nevyhnutný pre obnovenie poriadku.