< sekcia Zahraničie

Tusk v mene EÚ prisľúbil pomoc Taliansku pri riešení migračnej krízy

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (vľavo) a predseda Európskej rady Donald Tusk počas sociálneho summitu tripartity v Bruseli 18. októbra 2017. Predstavitelia EÚ sa stretli so sociálnymi partnermi deň pred summitom EÚ, kde predstavili sociálny a ekonomický progres. Foto: TASR/AP

Premiéri a prezidenti členských štátov Únie sa dohodli na zvýšení finančných prostriedkov na pomoc Taliansku v úsilí zabrániť nelegálnym migrantom vstúpiť do Európy cez stredomorskú cestu.

Brusel 20. októbra (TASR) - Predseda Európskej rady Donald Tusk po prvom dni summitu EÚ v Bruseli upozornil, že premiéri a prezidenti členských štátov Únie sa dohodli na zvýšení finančných prostriedkov na pomoc Taliansku v úsilí zabrániť nelegálnym migrantom vstúpiť do Európy cez stredomorskú cestu.

Tusk počas tlačovej konferencie oznámil, že členské krajiny poskytnú talianskemu premiérovi Paolovi Gentilonimu "dostatočné finančné prostriedky" na účinnejšiu spoluprácu s líbyjskými úradmi a Európska komisia (EK) zabezpečí, aby zozbierané finančné zdroje išli na boj proti nelegálnej migrácii.

"Máme reálnu šancu uzavrieť cestu cez Stredozemné more," uviedol Tusk. Dodal, že po niekoľkých rokoch bojov s masovým prílivom migrantov sa talianskym úradom v priebehu tohto roka podarilo znížiť počet utečencov vďaka vysielaniu námorných jednotiek k líbyjskému pobrežiu. Tie v súčinnosti s líbyjskými milíciami pomohli jednotkám miestnej pobrežnej stráže zamedziť činnosti pašerákov a znížiť celkový počet migrantov odchádzajúcich cez Stredozemné more.

Tusk zároveň pripomenul, že lídri EÚ na decembrovom summite otvoria diskusiu o reforme azylového systému, ktorý sa po silnej migračnej vlne z roku 2015 ukázal ako neúčinný a krajiny "prvej línie" vystavil nadmernému migračnému tlaku. V tejto súvislosti vyjadril nádej, že sa členským krajinám podarí dospieť ku konsenzu v tejto citlivej otázke ešte v prvej polovici roku 2018. Rokovania a úsilie o dosiahnutie kompromisu pripadnú na bulharské predsedníctvo v Rade EÚ.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.