< sekcia Zahraničie

Účet za brexit bude podľa Foxa známy až v rámci finálnej dohody s EÚ

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona aj po poslednom summite Európskej únie zostávajú názory Bruselu a Londýna výrazne rozdielne v oblasti toho, koľko má Británia po brexite zaplatiť.

Londýn 22. októbra (TASR) - Britská vláda bude môcť definitívne stanoviť konečnú výšku finančných záväzkov voči Európskej únii (EÚ) až po dokončení rokovaní o brexite, uviedol britský minister obchodu Liam Fox. Tiež varoval európskych lídrov, aby neverili, že Londýn "blufuje", keď hovorí o prípadnom odchode bez dohody.

Fox v nedeľu v rozhovore pre televíziu ITV povedal, že nepozná účet za brexit. Podľa neho je totiž jasné, že konečné číslo bude známe až ako súčasť finálnej dohody o brexite. "Okrem zveličovania okolo rozvodového účtu v skutočnosti v rozsiahlej miere spolupracujeme," povedal Fox na margo rokovaní.

Naopak, podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona aj po poslednom summite Európskej únie (EÚ) zostávajú názory Bruselu a Londýna výrazne rozdielne v oblasti toho, koľko má Británia po brexite zaplatiť. Pritom sa lídri štátov a vlád chceli v rokovaniach posunúť už do druhej fázy o budúcich vzťahoch medzi Britániou a Úniou. EÚ však chce najprv vyjasniť finančné otázky.

Fox tiež varoval, že Briti to myslia vážne s prípravou na možnosť brexitu bez dohody. Obchodovanie podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO) totiž podľa neho nie je žiadnym hororovým scenárom. Dodal však, že uprednostňuje dohodu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.