< späť

Ozbrojenci obsadzujú budovy v ukrajinskom meste Slovjansk

Maskovaný proruský zástanca kontroluje jeden zo vstupov do mesta Slovjansk. Foto: TASR/AP

Ozbrojenci zriadili na cestách do Slovjanska kontrolné stanovištia.

Moskva/Kyjev 12. apríla (TASR) - Niekoľko ozbrojených mužov obsadilo policajné oddelenie vo východoukrajinskom meste Slovjansk, v Doneckej oblasti, informovala dnes tlačová agentúra Reuters.

Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov na sociálnej sieti Facebook uviedol, že v Slovjansku ozbrojení muži v maskáčoch obsadili policajné oddelenie. Avakov tiež prisľúbil, že reakcia bude "veľmi tvrdá", pretože medzi demonštrantami a teroristami je rozdiel, ale o žiadnych ďalších podrobnostiach nehovoril.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Deščycia dnes vyzval Rusko, aby skončilo s "provokačnými akciami" ruských agentov na východe Ukrajiny

Proruskí militanti obsadili aj budovu štátnej bezpečnosti

Proruskí militanti sa zmocnili okrem policajnej stanice aj budovy tajnej služby FSB. Oznámila to agentúra Reuters, ktorá citovala ukrajinskú políciu.

Podľa nej najmenej 20 ozbrojených militantov v maskáčoch obsadilo policajnú stanicu v meste, kde skonfiškovali vyše 400 ručných strelných zbraní a 20 automatických zbraní. "Rovnaká skupina sa zmocnila budovy SBU v Slovjansku," dodala s tým, že cieľom obsadenia policajnej stanice bolo dostať sa k puškám a munícii, ktoré začali rozdávať účastníkom protestov.

Deščycia povedal, že hovoril telefonicky s rukým ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Rusko poprelo poskytovanie akejkoľvek podpory militantom, ktorí sa zmocnili štyroch vládnych budov na východe Ukrajiny, evidentne posmelení ruskou anexiou Krymu.

Mesto Slovjansk má asi 120.000 obyvateľov a nachádza sa približne 150 kilometrov od ruských hraníc a 100 kilometrov od Donecka, kde proruskí aktivisti stále držia budovu oblastnej správy rovnako ako v Luhansku, kde majú pod kontrolou budovu tajnej služby SBU.

Ozbrojenci zriadili na cestách do Slovjanska kontrolné stanovištia

Proruskí separatisti s automatickými zbraňami zriadili kontrolné stanovištia na cestách do východoukrajinského mesta Slovjansk, kde demonštranti obsadili policajnú stanicu a budovu tajnej služby, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na svedkov.

Červená zástava veje na barikáde počas protestného zhromaždenia proruských demonštrantov pred budovou regionálnej administratívnej správy v Donecku 12. apríla 2014. Demonštranti, ktorí obsadili administratívnu budovu v Donecku, žiadajú referendum o odtrhnutí Doneckej oblasti od Ukrajiny a pripojení k Rusku.
Foto: TASR/AP
Maskovaní muži v civilnom aj vojenskom oblečení kontrolovali prechádzajúce autá na kontrolných stanovištiach vytvorených z pneumatík a vriec s pieskom. Zriadili ich na cestách, ktoré vedú do Slovjanska z Donecka a Luhanska. Na jednom zo stanovíšť viala ruská vlajka, na ďalšom čierno-modro-červená vlajka separatistov, uviedli svedkovia.

Agentúra ITAR-TASS informovala, že demonštranti obsadili v Doneckej oblasti vládne budovy aj v mestách Krasnyj Liman, Krasnoarmijsk a Družkivka.

V meste Krasnyj Liman obsadili policajnú stanicu. "Približne 20 ľudí vošlo na stanicu, ktorú obkľúčili afganskí vojnoví veteráni a kozáci," píše ITAR-TASS.

Ukrajina obvinila Rusko z aktu agresie, v Kramatorsku sa vraj strieľalo


Kyjev považuje útoky proruských separatistov na východe Ukrajiny za "akt agresie Ruska", vyhlásil dnes ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov.

"Jednotky ministerstiev vnútra a obrany realizujú odvetný operačný plán,"
citovala Avakova agentúra Reuters.

V meste Kramatorsk v Doneckej oblasti došlo podľa ministra k ozbrojenému útoku na policajnú stanicu. Na sociálnej sieti Facebook podľa agentúry UNIAN napísal: "Neznáme osoby strieľali na policajné oddelenie. Polícia reagovala. Je tam prestrelka."

V meste Krasnyj Lyman podľa Avakova zaútočili na policajnú stanicu muži s útočnými puškami AK-100, aké používa ruská armáda.

Proruskí aktivisti s automatickými zbraňami predtým obsadili vládne budovy v Slovjansku a na cestách smerujúcich do mesta zriadili kontrolné stanovištia, píše Reuters. Podľa agentúry ITAR-TASS obsadili vládne budovy taktiež v mestách Krasnoarmijsk a Družkivka.

K situácii sa vyjadril aj Washington. "Na Ukrajine došlo dnes k znepokojivému násiliu. Opäť, ako sa zdá, bolo za tým Rusko," uviedla hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Jen Psakiová.

Šéf doneckej polície odstúpil; komando odmietlo zasiahnuť v Slovjansku
Kyjev 12. apríla (TASR) - Šéf polície Doneckej oblasti dnes oznámil, že odstupuje z funkcie. Nad policajným ústredím v Donecku už neveje ukrajinská vlajka, nahradila ju vlajka separatistov, informovala agentúra Reuters.

"V súlade s vašimi požiadavkami odstupujem," povedal demonštrantom policajný šéf Konstiantyn Požydajev. Agentúra AP poznamenala, že sídlo polície obsadili muži v uniformách rozpustenej špeciálnej jednotky Berkut.

Medzitým špeciálna policajná jednotka z Donecka odmietla zasiahnuť v 90 kilometrov vzdialenom Slovjansku, kde aktivisti z Ľudovej domobrany Donbasu obsadili niekoľko vládnych budov, uviedla agentúra ITAR-TASS.

Špeciálna jednotka mala zasiahnuť proti stúpencom federalizácie, ktorí obsadili policajnú stanicu. Rozkaz ale odmietla uposlúchnuť a vrátila sa do Donecka. Korešpondent televízie Rossija 24 poprel správy niektorých médií, že autobusy s policajnou jednotkou zastavili aktivisti.
Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.