< späť

Ukrajinský parlament odvolal predsedu protikorupčného výboru

Príslušníci Národnej gardy stoja pred parlamentom v Kyjeve Foto: TASR/AP

K hlasovaniu o Sobolevovi došlo v čase, keď na Ukrajine došlo k pokusu o zadržanie bývalého gruzínskeho prezidenta a exgubernátora Odeskej oblasti Michaila Saakašviliho.

Kyjev 7. decembra (TASR) - Ukrajinský parlament odvolal vo štvrtok Jehora Soboleva z funkcie predsedu parlamentného výboru pre boj s korupciou. Informovala o tom agentúra Ukrinfom, podľa ktorej Sobolev zostáva členom daného výboru.

Ukrinform pripomenul, že protikorupčný výbor ukrajinského parlamentu na svojom rokovaní v stredu označil Sobolevovu prácu vo funkcii predsedu za neuspokojivú. Následne inicioval procedúru jeho odvolania parlamentnom.

Sobolev vo štvrtok deklaroval, že kým bol predsedom protikorupčného výboru, vznikli "zákony, ktoré budú mať - dúfam - pre Ukrajinu zásadné dôsledky". Dodal, že členovia výboru pod jeho vedením vniesli zmienky o korupčných rizikách do viac ako 300 návrhov zákonov.

K hlasovaniu o Sobolevovi došlo v čase, keď na Ukrajine došlo k pokusu o zadržanie bývalého gruzínskeho prezidenta a exgubernátora Odeskej oblasti Michaila Saakašviliho, ktorý sa stal veľkým bojovníkom proti korupcii v tejto krajine. Saakašviliho po zadržaní políciou jeho priaznivci oslobodili priamo z policajného auta.

Pokus o Saakašviliho zadržanie, ako aj razia v stanovom tábore, ktorý jeho prívrženci vybudovali v blízkosti budovy parlamentu, podľa agentúry AP vyvoláva obavy, že Ukrajina čelí najzávažnejšej politickej kríze od protivládnych protestov z roku 2014. Vlna týchto demonštrácií viedla napokon k zosadeniu proruského prezidenta Viktora Janukovyča.

Z funkcie odvolaný Sobolev podľa AP vyhlásil, že "bývalá a súčasná skorumpovaná elita sa dohodli, že ich cieľom je skoncovať s nezávislosťou orgánov bojujúcich proti korupcii a nahradiť ich falošnými".

V Sobolevovej kauze intervenoval aj veľvyslanec EÚ v Kyjeve Hugues Mingarelli, ktorý sa snažil parlament presvedčiť, aby ho neodvolal.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.
Aktuálne témy:

Úvod

HRABKO: A.Kiska ukázal, že dokáže vykonať aj nevykonateľné rozhodnutie

Právny chaos okolo menovania ústavných sudcov spôsobil v prvom rade Ústavný súd, prezidentovi ostali už len zlé a horšie možnosti. Ale vybral si jednu z horších, povedal v TABLET.TV Juraj Hrabko.

KURZ: Je to pravda, dohodli sme sa na spoločnom vládnutí

,aktualizované 

Útočníkom na letisku Schiphol je 29-ročný muž z Haagu

,aktualizované 

O prehre Slovenska s Ruskom rozhodlo až predĺženie

,aktualizované