Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 2. jún 2024Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Zahraničie

Ukrajinský parlament prijal zákon o dočasne okupovaných územiach

Proruskí vojaci pochodujú v blízkosti ukrajinskej vojenskej základne v Perevalne, Krym, 19. marca 2014 Foto: TASR/AP

Za okupované sa považuje územie Krymu a Sevastopola, vzdušný priestor nad ním, ako aj vnútrozemské vodstvo a priľahlé teritoriálne vody Ukrajiny.

Kyjev 15. apríla (TASR) - Ukrajinský parlament dnes schválil návrh zákona, ktorým sa Krymský polostrov a mesto Sevastopol vyhlasujú za "dočasne okupované územia".

Krym aj Sevastopol sa stali subjektmi Ruskej federácie na základe výsledkov referenda zo 16. marca, v ktorom sa drvivá väčšina voličov vyslovila za pripojenie tohto pôvodne ukrajinského územia k Rusku. Kyjev ani jeho západní spojenci legitimitu referenda ani jeho výsledky neuznávajú.

Návrh zákona o dočasne okupovaných územiach bol schválený len tesne, keďže zaň hlasovalo 228 poslancov, pričom nevyhnutné minimum bolo 226 hlasov. Zákon musí ešte podpísať dočasný prezident Oleksandr Turčynov.

Ako informovala agentúra RIA Novosti, za okupované sa považuje územie Krymu a Sevastopola, vzdušný priestor nad ním, ako aj vnútrozemské vodstvo a priľahlé teritoriálne vody Ukrajiny.

Zo zákona bol napokon pred hlasovaním vyňatý paragraf o trestnoprávnej zodpovednosti za kolaboráciu s okupujúcim štátom alebo jeho predstaviteľmi, na ktorom trvali najradikálnejší poslanci a ktorý však kritizovali predstavitelia medzinárodných organizácií.

Zákon predpokladá, že dočasne okupované územie je neoddeliteľnou súčasťou Ukrajiny a platí tam zvrchovanosť ukrajinských zákonov. Zodpovednosť za narušenie ľudských práv však bude niesť Rusko, ktoré bude musieť tiež Ukrajine zaplatiť všetky materiálne i morálne škody, vzniknuté v dôsledku okupácie jej územia.

Anexia Krymského polostrova vyvolala najvážnejšiu krízu medzi Ruskom a Západom od skončenia studenej vojny pred viac ako 20 rokmi, ako aj zvýšenie napätia medzi Moskvou a novou vládou v Kyjeve.

Od prelomu februára a marca sa údajní príslušníci krymskej domobrany a uniformovaní neoznačení ozbrojenci zmocnili postupne všetkých vojenských objektov patriacich na Kryme ukrajinskej armáde. Časť ukrajinských vojakov a dôstojníkov neskôr vstúpila do služieb ruskej armády, ostatných ukrajinských vojakov kyjevská vláda 24. marca stiahla na pevninu.