Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Zahraničie

V. Kličko žiada, aby sa vláda zodpovedala za rozohnanie demonštrácie

Líder ukrajinskej opozičnej strany UDAR Vitalij Kličko reční na zasadnutí parlamentu 3. decembra 2013 v Kyjeve. Foto: TASR/AP

Ukrajinský parlament nedôveru vláde M. Azarova nevyslovil.

Kyjev 3. decembra (TASR) - Líder ukrajinskej opozičnej strany UDAR Vitalij Kličko dnes vystúpil so žiadosťou, aby sa vedenie ministerstva vnútra zodpovedalo za rozohnanie sobotňajšej demonštrácie v Kyjeve, ako aj za zbitie viacerých novinárov.

"Azarovova vláda musí niesť zodpovednosť za krv preliatu na euromajdane," vyhlásil Kličko v súvislosti s rozohnaním sobotňajšej demonštrácie a mítingom, ktorý sa konal minulú nedeľu v centre Kyjeva za účasti tisícov ľudí a vyústil do obsadenia budovy kyjevskej radnice demonštrantami.

Pre opozičné demonštrácie sa vžilo pomenovanie "majdan" či "euromajdan", ktorým obyvatelia Kyjeva označujú Námestie nezávislosti. To bolo v roku 2004 po zmanipulovaných prezidentských voľbách hlavným dejiskom demonštrácií počas Oranžovej revolúcie, ktorou sa na Ukrajine k moci dostala súčasná opozícia.

Podľa najnovších informácií ministerstva vnútra v pouličných potýčkach za prvé dva decembrové dni utrpelo zranenia 190 demonštrantov a 140 policajtov. Rezort súčasne poprel informácie, že jeden z policajtov zraneniu podľahol.

Vládnuca Strana regiónov dnes v parlamente navrhla vytvoriť vyšetrovaciu komisiu, ktorá by vyhodnocovala protestné akcie konajúce sa od 21. novembra v centre Kyjeva i v ďalších ukrajinských mestách. Opozícia na návrh poslanca vládnej strany Anatolija Kinacha reagovala výkrikmi: "Hanba!"

Masové akcie prívržencov integrácie Ukrajiny do EÚ sa začali 21. novembra, keď vláda Mykolu Azarova rozhodla o pozastavení príprav na podpísaní asociačnej zmluvy s EÚ a zmluvy o voľnom obchode.

Galéria: Masové protesty na Ukrajine





Akcie opozície majú podporu na Západe, kriticky sa k nim vyjadruje vedenie Ruska, ktoré údajne vyvíjalo na Ukrajinu nátlak, aby sa jej vláda vzdala proeurópskeho kurzu.

Agentúra Reuters dnes medzičasom informovala, že francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius pozval ukrajinského opozičného politika Vitalija Klička na návštevu do Paríža na diskusiu o vývoji situácie na Ukrajine.

Vo vysielaní rozhlasovej stanice RFI Fabius odmietol, že by šlo o zasahovanie o vnútorných záležitostí Ukrajiny. Dodal, že prezident Francois Hollande sa počas nedávneho summitu EÚ v litovskom Vilniuse stretol s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom. Fabius preto považuje "za normálne" stretnúť sa s Kličkom, keďže vodkyňa opozície, expremiérka Julia Tymošenková, je vo väzení.

V čase, keď poslanci ukrajinského parlamentu začali na návrh opozície rokovať o vyslovení nedôvery vláde Mykolu Azarova, prezident Janukovyč odletel na návštevu Číny.

Premiér Azarov podľa agentúry Reuters upozornil, že vláda za daných okolností nemôže plniť svoje základné úlohy, obvinil svojich oponentov zo snahy ovládnuť parlament a upozornil, že súčasný stav vykazuje známky prevratu.

"Nie je to prevrat. Nezaznamenal som žiadnu vojenskú intervenciu," komentoval Azarovovo vyhlásenie minister Fabius. "Podmienky pre prevrat nenastali," dodal.



Ukrajinský parlament nedôveru vláde M. Azarova nevyslovil

Ukrajinský parlament dnes nepodporil návrh opozície na vyslovenie nedôvery vláde Mykolu Azarova, ktorá 21. novembra rozhodla o pozastavení príprav na integráciu Ukrajiny do európskych štruktúr.
Mykola Azarov
Foto: TASR/AP


Za opozičný návrh na odvolanie vlády hlasovalo len 186 poslancov. Na to, aby bol návrh troch opozičných frakcií schválený, bolo potrebných najmenej 226 hlasov.

Zasadnutie parlamentu malo búrlivý priebeh, informovala agentúra RIA Novosti. Podľa nej poslanci najprv veľmi dlho čakali na premiéra a členov vlády, ktorí sa údajne nedokázali dostať do budovy. Jeden z vodcov opozície, šampión v boxe, Vitalij Kličko sa z tribúny dokonca ponúkol, že ministrov prevedie davom demonštrantov, ktorí opäť obkľúčili budovu parlamentu.

Premiér Azarov neskôr v príhovore k poslancom kritizoval terajšiu opozíciu za uzavretie pre krajinu nevýhodných plynárenských kontraktov a upozornil, že opozícia bude niesť zodpovednosť za to, že teraz nabáda ľudí na ničím neodôvodnené konanie. Opoziční poslanci jeho slová prekrikovali skandovaním "Hanba!" a "Lož!".

Azarov dodal, že vláda demonštrantom "podala ruku", čím mal na mysli jej ochotu viesť s nimi dialóg, ale súčasne upozornil, že "ruka sa kedykoľvek môže zovrieť v päsť". Vyzval demonštrantov, aby sa odvrátili od ľudí, ktorí "politikárčia a derú sa k moci".

Kritizoval tiež, že vystúpenia rečníkov na demonštráciách oslabujú medzinárodnú pozíciu Ukrajiny, a vyhlásil, že trojstranné rokovania Ukrajiny, Ruska a EÚ sú potrebné na to, aby EÚ pochopila požiadavky Moskvy.

Opozíciu Azarov upozornil, že súčasná situácie nie je ďaleko od rokov 2008-09, keď vláda tiež nemohla plniť svoje základné funkcie, v dôsledku čoho došlo "ku katastrofe: pádu hrivny a nárastu cien". "Toto chcete?" pýtal sa Azarov a dodal: "Ukrajina to vydrží".

Zástupca opozičnej strany Sloboda vo svojom vystúpení uviedol, že v každej inej krajine by vláda po takom kroku už dávno dobrovoľne odstúpila. Opozičný blok Baťkivščyna žiadal okamžité odvolanie ministra vnútra Vitalija Zacharčenka. Poslancov vládnej Strany regiónov opozícia v podstate vypískala po tom, ako viacerí z nich vyhlásili, že Ukrajina nepotrebuje opozíciu, ale pokoj a poriadok. "Odvolanie vlády vyvolá sociálne nepokoje," upozornili.

Masové akcie prívržencov integrácie Ukrajiny do EÚ sa začali 21. novembra, keď vláda Mykolu Azarova rozhodla o pozastavení príprav na podpísaní asociačnej zmluvy s EÚ a zmluvy o voľnom obchode.