Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Telá obetí zrúteného lietadla previezli do Charkova

Vlaková súprava prepravujúca telesné pozostatky obetí havárie malajzijského lietadla, ktoré sa zrútilo minulý štvrtok na východe Ukrajiny, dorazila 22. júla 2014 do mesta Charkov. Foto: TASR/AP

Podľa Interfaxu preložia v Charkove telá do zariadení špeciálne privezených z Holandska, odkiaľ pochádza väčšina obetí.

Amsterdam/Charkov 22. júla (TASR) - Vlaková súprava prepravujúca telesné pozostatky obetí havárie malajzijského lietadla, ktoré sa zrútilo minulý štvrtok na východe Ukrajiny, dorazila dnes do mesta Charkov. Agentúru Reuters o tom informovali očití svedkovia.

Súprava pozostávala z lokomotívy, piatich mraziarenských vagónov a jedného osobného vozňa. Agentúra Interfax informovala, že po odstavení v Charkove vlakovú súpravu strážila polícia.

Ako pripomenuli západné zdroje, východoukrajinský Charkov je pod kontrolou vládnych síl, na rozdiel od Doneckej oblasti, kde sa - neďaleko mesta Torez - minulý štvrtok lietadlo zrútilo.

Podľa Interfaxu preložia v Charkove telá do "zariadení špeciálne privezených z Holandska", odkiaľ pochádza väčšina obetí. Nemenovaní ukrajinskí predstavitelia uviedli, že telesné pozostatky potom prevezú do Holandska, kde ich budú identifikovať.

Holandský premiér Mark Rutte krátko pred zverejnením správy o príchode vlaku do Charkova prostredníctvom svojho vyhlásenia pre tlač informoval, že vlak s mraziarenskými železničnými vagónmi, v ktorých boli uložené telesné pozostatky 298 obetí, vyrazil z Donecka dnes o 04.00 h SELČ.

Holandsko by malo koordinovať a viesť vyšetrovanie tragédie, ktorej obeťami sa okrem 193 Holanďanov stalo aj 43 Malajzijčanov (vrátane 15 členov posádky), 27 Austrálčanov, 12 Indonézanov, desať Britov, štyria Nemci, štyria Belgičania, traja Filipínci, jeden Kanaďan a jeden Novozélanďan.

Austrálsky premiér Tony Abbott dnes uviedol, že jeho krajina, ako aj ďalšie katastrofou najviac zasiahnuté štáty - Malajzia a Holandsko - by mali prevziať zodpovednosť za zabezpečenie "miesta činu", kam sa zrútilo malajzijské lietadlo.

Dodal však, že nateraz nie je jasné, či by Austrália bola schopná vyslať na Ukrajinu armádne alebo policajné jednotky, a spresnil, že bezpečnostné opatrenia v oblasti sú stále predmetom diskusie lídrov vlád.

Abbot upozornil, že napriek tomu, že Bezpečnostná rada OSN v noci nadnes jednomyseľne schválila rezolúciu, v ktorej žiada proruských povstalcov, aby prestali ničiť a zadržiavať dôkazový materiál, pokračuje sa v tejto praxi aj naďalej. Abbot dnes pred novinármi v Canberre vyhlásil, že pád lietadla "nie je nehodou, ale zločinom".

Predstavitelia proruských síl dnes odovzdali malajzijským vyšetrovateľom tzv. čierne skrinky zo zrúteného boeingu, ktoré by mohli obsahovať informácie vedúce k objasneniu tragédie.