Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Zahraničie

Ukrajinskí vojaci dostali možnosť opustiť Krym

Na archívnej snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: TASR/AP

Ruský minister obrany Sergej Šojgu súčasne poprel tvrdenia o zlom zaobchádzaní ruskej armády s ukrajinskými vojakmi.

Moskva 4. apríla (TASR) Ruský minister obrany Sergej Šojgu dnes uviedol, že všetkým ukrajinským vojakom dislokovaným na Krymskom polostrove bol umožnený odchod do pevninskej časti Ukrajiny. Zároveň informoval, že o povolenie slúžiť v ruských ozbrojených silách požiadalo 8000 pôvodne ukrajinských vojakov.

Šojgu dnes súčasne poprel tvrdenia o zlom zaobchádzaní ruskej armády s ukrajinskými vojakmi.

Po viac ako troch týždňoch tlaku po rusky hovoriacich ozbrojencov na posádky ukrajinských ozbrojených síl predseda parlamentu a dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov 24. marca oznámil, že Ukrajina sťahuje z Krymského polostrova všetkých svojich vojakov. Vysvetlil vtedy, že toto rozhodnutie bolo prijaté vzhľadom na "ohrozenie života a zdravia" vojakov a ich rodín.

Rozhodnutie o stiahnutí ukrajinských vojakov z Krymu bolo zrejme prijaté v súvislosti s útokom z toho istého dňa, ktorej terčom bola ukrajinská vojenská základňa vo Feodosiji, kde ruskí vojaci zadržiavali najmenej 80 ukrajinských kolegov, pričom ich dvoch veliteľov odviezli vrtuľníkmi na neznáme miesto.

Rusko de facto anektovalo čiernomorský Krymský polostrov v druhej polovici marca - po tom, ako sa 16. marca drvivá väčšina tamojších voličov v referende vyslovila za pripojenie tohto ukrajinského územia k Ruska. Referendum bolo vypísané začiatkom marca, keď základne ukrajinských ozbrojených síl začali blokovať a okupovať skupiny ozbrojených po rusky hovoriacich mužov v neoznačených uniformách.

Šojgu dnes vysvetlil, že aktivity ruského ministerstva obrany na Krymskom polostrove si vynútilo ohrozenie životov civilistov, ako aj riziko, že sa extrémistické skupiny zmocnia ruskej vojenskej infraštruktúry.

Na mimoriadnom kolégiu ministerstva obrany dodal, že vnútropolitická situácia na Ukrajine sa v uplynulých mesiacoch zhoršovala, pričom začiatkom marca dospela do kritickej fázy. Podľa jeho slov tým boli ohrozené životy civilistov, ako aj bezpečnosť ruskej vojenskej infraštruktúry na polostrove.

Šojgu uviedol, že v tejto situácii musel jeho rezort podniknúť rozhodné kroky. Vzhľadom na vývoj situácie "jednotky Čiernomorskej flotily posilnili ochranu ruských vojenských objektov na Kryme". Zdôraznil, že Rusko pritom nenarušilo žiadne zmluvy uzavreté s Ukrajinou ani medzinárodné dohovory.

Operáciu na Kryme si vynútili obavy o civilistov a infraštruktúru

Aktivity ruského ministerstva obrany na Krymskom polostrove si vynútilo ohrozenie životov civilistov, ako aj riziko, že sa extrémistické skupiny zmocnia ruskej vojenskej infraštruktúry. Vyhlásil to dnes v Moskve ruský minister obrany Sergej Šojgu.

Ruský minister podčiarkol, že Rusko nezvýšilo počet svojich vojakov a techniky na Kryme nad rámec povolený zmluvami uzavretými s Ukrajinou. Ocenil, že vďaka uvedomelosti ruských vojakov sa na Kryme podarilo predísť krviprelievaniu.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal 2. apríla zákon, ktorým sa Krymská republika a mesto Sevastopol - nové subjekty Ruskej federácie - stali súčasťou Južného vojenského okruhu. Ako pripomína agentúra ITAR-TASS, generálny štáb ruskej armády pripravuje plán činnosti ministerstva obrany do roku 2020, ktorého cieľom je posilnenie bezpečnosti Ruska na území Krymského polostrova.

Krymský polostrov a mesto Sevastopol sa stali subjektmi Ruskej federácie na základe referenda zo 16. marca, v ktorom sa drvivá väčšina voličov vyslovila za ich pripojenie k Rusku. O dva dni neskôr boli v Moskve podpísané príslušné zmluvy, ktoré ratifikovali obe komory ruského parlamentu a 21. marca ich prezident Putin podpísal.

Podľa Ruska sú zmluvy vyjadrením slobodnej vôle obyvateľov Krymu a Sevastopola a sú v súlade s medzinárodným právom. Ukrajina a jej západní spojenci túto argumentáciu odmietajú a referendum i vstup Krymu do Ruska označili za protizákonné