< sekcia Zahraničie

Ukrajina vydraží zhabanú ruskú loď z Krymu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Dražba je naplánovaná na 7. novembra, pričom vyvolávacia cena dosahuje v prepočte zhruba 50.000 eur.

Kyjev 23. októbra (TASR) - Ukrajinská vláda "demonštratívne" vydraží rybársku loď z polostrova Krym anektovaného Ruskom, ktorú zhabala po zadržaní pohraničníkmi v Azovskom mori. Dražba je naplánovaná na 7. novembra, pričom vyvolávacia cena dosahuje v prepočte zhruba 50.000 eur, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na utorňajšie vyhlásenie príslušného úradu v Kyjeve.

Ruský kuter Nord, ktorého domovský prístav bol Kerč na Kryme, zadržali ukrajinskí pohraničníci ešte v marci. Posádku obviňujú z nezákonného prekročenia štátnej hranice. Za vplávanie do ukrajinských vôd a nelegálny lov rýb hrozí kapitánovi až päťročné väzenie.

Všetkých desať členov posádky má ruské pasy, prinajmenšom do anexie Krymu v roku 2014 však boli občanmi Ukrajiny. Rusko zásah Ukrajiny označuje za pirátstvo.

Z Azovského mora, lemujúceho Krym od severovýchodu, sa v posledných mesiacoch stáva ďalšia oblasť popri Kryme a Donbase, kde sa prejavuje konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom. Rusko kontroluje Kerčskú úžinu, spájajúcu Azovské more so zvyškom Čierneho mora. Ukrajina vyčíta Rusku obťažujúce kontroly, ktoré musia podstupovať lode smerujúce do ukrajinských prístavov, ako sú Mariupol či Berďansk.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.