Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. máj 2024Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Zahraničie

UNHCR kritizoval obmedzenia pre utečencov, obhajoval ich právo na azyl

Ilustračné foto Foto: TASR/AP/Darko Bandic

Hranice medzi Gréckom a Macedónskom, ako aj medzi Macedónskom a Srbskom môžu prekračovať iba občania Sýrie, Afganistanu a Iraku.

Ženeva 24. novembra (TASR) - Približne 1000 utečencov a migrantov uviazlo pri hlavnom hraničnom priechode z Grécka do Macedónska, pretože úrady odmietajú vpúšťať občanov niektorých krajín, čím porušujú medzinárodné právo. Uviedla to dnes Organizácia Spojených národov (OSN).

"V Európe vzniká nová humanitárna situácia, ktorú treba naliehavo riešiť," uviedol na tlačovej konferencii v Ženeve Adrian Edwards z Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

"Nové obmedzenia sa týkajú väčšinou ľudí, vytipovaných na základe ich štátnej príslušnosti, ku ktorej sa sami prihlásili," dodal Edwards.

Hranice medzi Gréckom a Macedónskom, ako aj medzi Macedónskom a Srbskom môžu prekračovať iba občania Sýrie, Afganistanu a Iraku. Občanov iných krajín zastavujú, čo už vyústilo do protestov približne 200 ľudí, prevažne Iráncov, Bangladéšanov a Pakistancov. Niektorí dokonca začali protestnú hladovku, informoval Edwards.

"Všetci ľudia bez ohľadu na svoju štátnu príslušnosť majú právo uchádzať sa o azyl a majú právo, aby sa úrady ich konkrétnym prípadom zaoberali. Ľuďom postihnutým takýmito rozhodnutiami na hraničných priechodoch treba poskytovať správne informácie a takisto musia mať prístup k správnemu poradenstvu," upozornil predstaviteľ UNHCR.

UNHCR podľa Edwardsa nemá informácie, že by nové obmedzenia priamo súviseli s parížskymi útokmi spred desiatich dní, pri ktorých zomrelo 130 ľudí a ku ktorým sa prihlásili militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

"Okolnosti sa pre ľudí, snažiacich sa o azyl, výrazne zhoršili a to je znepokojujúce," povedal Edwards.

Švédsko sprísni azylovú legislatívu a pohraničné kontroly

Švédsko dnes oznámilo, že sprísni pravidlá na udeľovanie azylu a posilní pohraničné kontroly, aby obmedzilo prudký nárast počtu migrantov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Sprísnená azylová legislatíva už minulý týždeň začala platiť v Nórsku a podobné zmeny avizovalo aj Dánsko.

"S bolesťou musím priznať, že Švédsko už nie je schopné prijímať taký vysoký počet azylantov, ako je tomu teraz... Situácia je neudržateľná," povedal na dnešnej tlačovej konferencii sociálnodemokratický premiér Stefan Löfven, ktorého citoval server The Local.

Cieľom navrhovaných opatrení je podľa neho odbremeniť švédsky azylový systém a presvedčiť ostatné členské štáty EÚ, že sa musia podieľať na riešení súčasnej utečeneckej krízy. "Musíme presvedčiť ľudí, aby žiadali o azyl aj v iných štátoch," vyhlásil Löfven.

Vláda v Štokholme chce výrazne obmedziť počet žiadateľov o azyl prichádzajúcich do Švédska. Výnimku v tomto smere budú mať migranti relokovaní v rámci európskeho systému kvót.

Švédsko tiež plánuje zaviesť kontroly totožnosti vo všetkých prostriedkoch verejnej dopravy prichádzajúcich z európskeho kontinentu. Obmedzia sa tiež možnosti na spájania prisťahovaleckých rodín.

Švédsko, ktoré očakáva do konca tohto roka rekordných 190.000 žiadateľov o azyl, prijíma viac migrantov na jedného obyvateľa než ktorákoľvek iná krajina EÚ. Švédske úrady už pritom nemajú pre azylantov ďalšie ubytovacie kapacity.