< sekcia Zahraničie

UNICEF vyzýva na zvýšenie ochrany detí pred nástrahami internetu

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Mladí ľudia vo veku 15-24 rokov tvoria skupinu, v ktorej má až 71 percent z nich prístup na internet. Vo zvyšku populácie je to 48 percent.

New York 11. decembra (TASR) - Detský fond OSN (UNICEF) vyzval štáty sveta, aby sa ústrednou témou ich digitálnej politiky stali deti, aby rozširovali možnosť prístupu mladých ľudí na internet a zároveň zabezpečovali ich ochranu pred nástrahami, ktoré digitálny svet predstavuje. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na v pondelok zverejnenú správu UNICEF.

Mladí ľudia vo veku 15-24 rokov tvoria skupinu, v ktorej má až 71 percent z nich prístup na internet. Vo zvyšku populácie je to 48 percent.

"Internet bol určený pre dospelých, avšak čoraz väčšmi ho využívajú deti a mladí ľudia, pričom digitálne technológie vo zvýšenej miere ovplyvňujú ich životy a budúcnosť," uvádza sa vo vyhlásení riaditeľa UNICEF Anthonyho Lakea.

UNICEF vo svojej správe ďalej vyzýva na rozšírenie možností prístupu k internetu a boj s digitálnou nerovnosťou. Až traja z piatich mladých ľudí nemajú v Afrike prístup k internetu. V Európe je takto znevýhodnený len jeden z 25 mladých ľudí.

Digitálny svet však prináša aj doposiaľ nevídané hrozby vrátane kybernetického zastrašovania a nových foriem zneužívania detí. S rozvojom nových technológií je v rámci digitálneho priestoru nevyhnutné rozvíjať aj nové prostriedky ochrany pred jeho škodlivými vplyvmi, uviedol ďalej Lake.

Prostredníctvom anonymných a nechránených profilov na sociálnych sieťach a herných fórach majú teraz predátori väčšie možnosti kontaktovať sa s deťmi, pričom nové technológie, ako sú kryptomeny a rozličné nástroje na "temnom webe", rozširujú možnosti šírenia škodlivého obsahu, uvádza sa ďalej v správe UNICEF.

UNICEF zároveň vyzýva jednotlivé štáty a súkromný sektor, aby zvyšovali internetovú bezpečnosť detí a mládeže, chránili ich súkromie, vzdelávali ich v oblasti internetovej gramotnosti a presadzovali etické normy na ochranu detí pred zneužívaním a škodlivým obsahom.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.