Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Zahraničie

Úrady v Donecku sú bezmocné proti organizovaniu referenda

Organizátor a člen volebnej komisie Roman Lagin ukazuje hlasovací lístok pre referendum v Donecku. Foto: TASR/AP

Z bezpečnostných dôvodov by sa zamestnanci verejných inštitúcií nemali pokúšať zabrániť separatistom v zriadení "volebných miestností", napríklad na miestnych školách.

Doneck 9. mája (TASR) - Úrady na východe Ukrajiny priznali svoju bezmocnosť v snahe zabrániť konaniu miestneho referenda o odtrhnutí sa od Kyjeva, ktoré vyhlásili proruskí separatisti.

Nemajú totiž k dispozícii dostatok príslušníkov bezpečnostných síl na to, aby ľudovému hlasovaniu, ktoré sa má v nedeľu konať v Donecku, zabránili, uviedol dnes úrad primátora Donecka vo vyhlásení, na ktoré sa odvolala agentúra DPA.

Z bezpečnostných dôvodov by sa podľa vyhlásenia zamestnanci verejných inštitúcií nemali pokúšať zabrániť separatistom v zriadení "volebných miestností", napríklad na miestnych školách.

Oficiálni predstavitelia rusky hovoriacich oblastí považujú referendum o odtrhnutí od Kyjeva za nelegálne. S proruskými separatistami v oblasti však sympatizujú napríklad aj policajti, pripomína DPA.

Organizátori minuli na referendum v Doneckej oblasti len 1200 eur

Niečo vyše 1200 eur sa zdá malá cena za samostatnosť, ale toľko zaplatili organizátori v Doneckej oblasti za blížiace sa nedeľné referendum o odtrhnutí od Ukrajiny. Výsledok referenda však môže vyústiť do občianskej vojny v štáte, napísala dnes tlačová agentúra Reuters.

Päťsto eur, alebo 8000 hrivien, išlo na toner do troch požičaných tlačiarní, ktoré vychrlili hlasovacie lístky pre vyše tri milióny oprávnených voličov. Toto hlasovanie však vyhlásila centrálna vláda v Kyjeve za nezákonné.

Zoznam voličov je dva roky starý a nevyžaduje sa žiadna minimálna účasť, aby bolo referendum označené za platné. Do oblasti, kde proruskí separatisti vyhlásili samozvanú "Doneckú ľudovú republiku", neboli pozvaní ani žiadni zahraniční pozorovatelia.

"Podporujete akt o štátnej samostatnosti Doneckej ľudovej republiky?"
tak znie otázka na hlasovacom lístku referenda.

Čiernobiely vytlačený papier neobsahuje žiadne osobitné znaky, ktoré by mohli zabrániť vzniku duplikátov.

"No dobre, nie je to v súlade so zákonom, ale podľa mňa je to jediné východisko zo situácie,"
uviedol 33-ročný Roman Ľagin, šéf narýchlo zostavenej volebnej komisie v Donecku.

Atmosféra nedeľného ľudového hlasovania na východe Ukrajiny je teda amatérska a možnosť manipulácie je obrovská.

Hlasovanie bude prebiehať od 8.00 h do 22.00 h miestneho času (7.00 h SELČ - 21.00 h SELČ). Hlasy sa budú sčítavať v 53 volebných miestnostiach naprieč separatistickými oblasťami Doneck a Luhansk (tam sa tiež uskutoční podobné referendum). Urny s lístkami sa potom odvezú autami do regionálnych metropol. Ľagin vyjadril nádej, že výsledok by mal byť známy v pondelok do 15.00 h miestneho času (14.00 h SELČ).

Vedenie proruských aktivistov, ktorí na východe Ukrajiny vyhlásili samozvanú Doneckú ľudovú republiku, vo štvrtok oznámilo, že uskutoční referendum o nezávislosti v plánovanom termíne - v nedeľu 11. mája - aj napriek výzve ruského prezidenta Vladimira Putina, aby hlasovanie odložili.