Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

VIDEO: B. Obama: Vzťahy medzi USA a Japonskom neboli ešte také pevné

Na snímke vpravo japonský premiér Šinzó Abe a vľavo americký prezident Barack Obama na americkej vojenskej základni Pearl Harbor-Hickam, kde si spoločne uctili pamiatku obetí útoku Japoncov spred 75 rokov, ktorý si vyžiadal životy 2403 amerických námorníkov v utorok 27. decembra 2016. Foto: TASR/AP

Prezident USA B. Obama a japonský premiér Š. Abe navštívili v utorok na poludnie miestneho času americkú letecko-námornú základnu Pearl Harbor-Hickam.

Honolulu 28. decembra (TASR) - Dosluhujúci americký prezident Barack Obama vyzdvihol priateľstvo medzi USA a Japonskom, pričom zdôraznil, že vzťahy oboch krajín ešte nikdy neboli pevnejšie. Šéf Bieleho domu to vyhlásil pri príležitosti utorkového stretnutia s japonským premiérom Šinzóom Abem na Havaji.




Obaja štátnici si na tamojšej americkej vojenskej základni Pearl Harbor-Hickam spoločne uctili pamiatku obetí útoku Japoncov spred 75 rokov, ktorý si vyžiadal životy 2403 amerických námorníkov. Abe sa stal prvým japonským lídrom, ktorý toto miesto navštívil spolu s úradujúcim prezidentom USA.

Abe dorazil na Havaj už v pondelok. Obama tam momentálne trávi spolu s rodinou vianočnú dovolenku a prežil tam aj časť svojho detstva. Pred návštevou základne obaja štátnici absolvovali tiež formálne stretnutie na základni Camp H. M. Smith, kde sídli tichomorské velenie americkej armády.

V rokoch, ktoré nasledovali po útoku na Pearl Harbor, uväznili Spojené štáty približne 120.000 Američanov japonského pôvodu v internačných táboroch. V roku 1945 zhodili na Japonsko prvé dve atómové bomby v dejinách - na Hirošimu, kde zahynulo 140.000 ľudí, a na Nagasaki, kde prišlo o život 70.000 osôb.

Na snímke vpravo japonský premiér Šinzó Abe a vľavo americký prezident Barack Obama sa skláňajú počas kladenia vencov pri pamätníku postavenom nad potopeným vrakom bojovej lode USS Arizona, ktorá je zároveň hrobom 1102 námorníkov na americkej vojenskej základni Pearl Harbor-Hickam v utorok 27. decembra 2016.
Foto: TASR/AP


Po vojne sa však obe znepriatelené krajiny stali spojencami v oblasti ekonomickej i bezpečnostnej. Prelomové utorkové stretnutie považujú politickí analytici za ďalší krok v procese zmierovania. Vyvstáva však otázka, či tento trend bude pokračovať aj po nástupe novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Abe sa za prekvapivý nálet zo 7. decembra 1941 neospravedlnil, padlým americkým vojakom však počas svojej prelomovej návštevy tohto pietneho miesta prejavil "bezmedznú sústrasť". S Obamom zavítal aj do pamätníka postaveného nad potopeným vrakom bojovej lode USS Arizona, ktorá je zároveň hrobom 1102 námorníkov.

Abeho cesta sa uskutočnila sedem mesiacov po tom, ako sa Obama stal prvým úradujúcim prezidentom USA, ktorý navštívil pamätník obetiam zhodenia amerických atómových bômb; ani ten sa v mene svojej krajiny neospravedlnil.