Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

VIDEO:Geniálny americký matematik John Nash zahynul pri havárii taxíka

Na archívnej snímke z 11. októbra 1994 John Nash reční na tlačovej konferencii v americkom Princetone. Foto: TASR/AP

Nash sa taxíkom vracal domov po prílete z Nórska, kde si bol prevziať prestížnu matematickú Abelovu cenu.

New York 24. mája (TASR) - Známy americký matematik John Nash prišiel spoločne s manželkou o život pre havárii taxíka na diaľnici v New Jersey. Oznámila to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na americké médiá.



Nash (86) s manželkou Aliciou (82) cestoval v taxíku, ktorého vodič stratil kontrolu nad vozidlom a narazil do zvodidiel. Matematika aj jeho ženu po náraze vymrštilo z vozidla, čo vyvolalo špekulácie o tom, že nemali zapnuté bezpečnostné pásy.

V roku 1928 sa narodil John Forbes Nash Jr.. Je americký matematik známy svojou prácou v oblasti teórie hier a diferenciálnej geometrie. Jeho sľubne sa rozvíjajúcu kariéru matematika na takmer tridsať rokov výrazne skomplikovala vážna duševná porucha, napriek tomu zotrval pri svojej práci. V roku 1994 mu bola za prínos k teórii hier udelená Cena Švédskej národnej banky za rozvoj ekonomickej vedy na pamiatku Alfreda Nobela (známa ako Nobelova cena za ekonómiu). Spoločne s ním ju získali aj ďalší dvaja matematici, Reinhard Selten a John Harsanyi.
Foto: TASR/Wikipédia


Nash sa taxíkom vracal domov po prílete z Nórska, kde si bol prevziať prestížnu matematickú Abelovu cenu.

John Forbes Nash bol nositeľom Nobelovej ceny za ekonómiu, ktorú mu v roku 1994 udelili - spoločne s dvola ďalšími matematikmi - za prínos k teórii hier.

Osobný život aj matematickú kariéru Nashovi skomplikovala vážna duševná choroba - schizofrénia, s ktorou bojoval celé desaťročia.

Jeho životný príbeh sa stal podkladom pre román Sylvie Nasarovej A Beautiful Mind: The Life of Mathematical Genius and Nobel Laureate John Nash (Čistá myseľ: Život matematického génia a laureáta Nobelovej ceny Johna Nasha, 1998) a film A Beatiful Mind (Čistá myseľ, 2001), ktorý získal Oscara v kategórii najlepší film.