< sekcia Zahraničie

USA jadrovú dohodu s Iránom nevypovedia, ale majú k nej výhrady

Americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Irán a šesť mocností - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - dospeli 14. júla k dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému.


Washington 13. októbra (TASR) - Americký prezident Donald Trump pohrozil dnes odstúpením Spojených štátov od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom, ak ju Kongres a spojenci nesprísnia, napísala na svojej internetovej stránke spravodajská televízia CNN.

"Ako som už viackrát povedal, dohoda s Iránom je jedným z najhorších dohovorov, aké kedy Spojené štáty uzavreli," uviedol Trump na margo jadrovej dohody, ktorú v roku 2015 podpísalo s Iránom šesť svetových mocností.

Trump obvinil Irán z "viacnásobného porušenia dohody", a to aj napriek skutočnosti, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), európski spojenci USA, ako aj členovia Trumpovej administratívy vyhlasujú, že Teherán dohodu dodržiava.

"Iránsky režim sa dopustil viacnásobného porušenia tejto dohody. V dvoch prípadoch došlo k prekročeniu limitu 130 ton ťažkej vody. Až donedávna iránsky režim neplnil naše očakávania ohľadom prevádzky vyspelých centrifúg," povedal Trump.

Šéf Bieleho domu tiež obvinil Irán, že "nesplnil očakávania vo svojom prevádzkovaní pokročilých centrifúg" a "zastrašoval" medzinárodných inšpektorov, aby nemohli naplno využívať svoje právomoci. Administratívu predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu Trump obvinil, že sankcie uvalené na islamskú republiku zrušila práve vo chvíli, keď sa iránsky režim začínal rúcať.

Trump ďalej nemieni pravidelne potvrdzovať, že zrušenie sankcií uvalených na Irán je v súlade so záujmami Spojených štátov.

"Túto certifikáciu nemôžem udeliť a neudelím ju. Nebudeme pokračovať v ceste, na predvídateľnom konci ktorej je ešte viac násilia, viac teroru a veľmi reálna hrozba iránskeho jadrového útoku,"
povedal Trump. Svojej administratíve odporučil, aby úzko spolupracovala s Kongresom a spojencami na odstránení zásadných nedostatkov, ktoré dohoda s Iránom obsahuje.

Trump tiež pohrozil, že pokiaľ v dohode nebudú vykonané požadované zmeny, Spojené štáty od nej odstúpia.

"V prípade, že nedospejeme k riešeniu, ktoré bude vyhovovať Kongresu a našim spojencom, zmluvu vypovieme," povedal Trump a dodal, že ako americký prezident tak môže urobiť "okamžite", pričom iránsky režim nazval "fanatickým" a obvinil ho z podpory destabilizácie Blízkeho východu a iných častí sveta.

Americký prezident tiež poveril ministerstvo financií, aby sprísnilo sankcie uvalené na iránske Revolučné gardy za ich podporu terorizmu a aby uvalilo sankcie na ich predstaviteľov.

Rúhání: Jedna krajina nemôže vypovedať medzinárodnú dohodu s Iránom

Medzinárodnú dohodu o iránskom jadrovom programe nepodpísali iba Spojené štáty, tento dokument nemôže vypovedať jedna krajina, vyhlásil dnes v reakcii na slová prezidenta USA Donalda Trumpa naznačujúce novú americkú stratégiu voči Iránu jeho najvyšší predstaviteľ Hasan Rúhání.
Na fotografii Hassan Rúhaní.
Foto: TASR/AP

V televíznom prejave Rúhání ostro kritizoval dnešné Trumpovo vystúpenie, ktoré bolo podľa jeho slov plné hlúpostí a neopodstatneného obviňovania a urážania iránskeho národa. Ten, ako zdôraznil, nikdy neustúpi tlaku zahraničných vlád.

Teherán bude plniť záväzky vyplývajúce z dohody, kým to bude v jeho záujme, konštatoval ďalej iránsky prezident. Irán rešpektuje všetky medzinárodné dohody, zdôraznil.

Zrejme v reakcii na slová amerického prezidenta o tom, že Irán sa od roku 1979 permanentne dopúšťal agresie, Rúhání uviedol, že v iracko-iránskej vojne podporovali USA krajinu-agresora.

Európskych signatárov dohody s Iránom nová stratégia prezidenta USA znepokojila

Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia vyjadrili dnes znepokojenie nad novou stratégiou amerického prezidenta Donalda Trumpa v politike voči Iránu.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová (vľavo) a francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Foto: TASR/AP

Vedúci predstavitelia spomínaných európskych štátov, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová a britská premiérka Theresa Mayová, v spoločnom vyhlásení vzali na vedomie rozhodnutie prezidenta USA a vyjadrili znepokojenie v súvislosti s jeho možnými dôsledkami.

Zároveň pripomenuli, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) na základe svojich dlhodobých kontrol a monitoringu opakovane potvrdila dodržiavanie dohody iránskou stranou.

"Nabádame preto vládu a Kongres USA, aby preskúmali dopady na bezpečnosť Spojených štátov a ich spojencov skôr, ako prikročia ku krokom, ktoré by mohli oslabiť predmetnú dohodu, ako je napríklad znovuzavedenie sankcií, ktoré boli na základe dohody zrušené," uvádza sa vo vyhlásení.

Európski signatári dohody zdieľajú Trumpovo znepokojenie v súvislosti s balistickým raketovým programom a regionálnymi aktivitami Iránu, ktoré sa dotýkajú i európskych bezpečnostných záujmov. "Sme pripravení v tejto súvislosti v užšej koordinácii s USA a všetkými zúčastnenými partnermi prijať ďalšie primerané opatrenia," ubezpečili Macron, Merkelová a Mayová v spoločnom vyhlásení. Súčasne naznačili, že od Teheránu očakávajú ukončenie destabilizujúcich aktivít a hľadanie riešení cestou rokovaní.

Mogheriniová: Nemôžeme si dovoliť ohroziť dohodu, ktorá funguje a napĺňa ciele

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová odmietla dnes v Bruseli hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa, že jednostranne vypovie dohodu medzinárodného spoločenstva o iránskom jadrovom programe.
Federica Mogheriniová, archívne foto.
Foto: TASR/AP

Podľa slov šéfky európskej diplomacie nijaká krajina nemá právo na jej vypovedanie. "Nie je to bilaterálna dohoda, nepatrí nijakej krajine," citovala ju agentúra DPA.

Trump predtým odmietol potvrdiť, že jeho krajina dodrží záväzky súvisiace s dohodou a konštatoval, že ju nebude certifikovať. Zároveň naznačil, že ak Kongres vo Washingtone nedospeje k novému uspokojivému legislatívnemu riešeniu ohľadne dohody, Trump ju podľa vlastných slov vypovie.

Mogheriniová však poukázala na to, že aj keď americký prezident má mnoho právomocí, "toto medzi ne nepatrí". Súčasne konštatovala, že Irán doteraz ustanovenia dohody dodržiava. "Ako medzinárodné spoločenstvo si nemôžeme dovoliť ohroziť dohodu, ktorá funguje a napĺňa svoje ciele," dodala.

Rusko vyzvalo všetkých signatárov dohody s Iránom na jej dodržiavanie

Ruská federácia vyzvala dnes prostredníctvom námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova všetkých signatárov dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015 na jej dodržiavanie.

Fakt, že americký prezident Donald Trump spochybnil veci, ktoré obsahuje medzinárodná dohoda, označil ruský diplomat podľa agentúry RIA Novosti za "mimoriadne znepokojujúci".

Moskva vidí podľa Riabkova svoju hlavnú úlohu v súčasnosti v zabránení kolapsu dosiahnutej dohody.

Netanjahu pochválil Trumpa za kritiku Iránu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zablahoželal prezidentovi Spojených štátov Donaldovi Trumpovi k "odvážnemu rozhodnutiu", keď dnes obvinil Irán, že nedodržiava obsah dohody o jadrovom programe uzatvorenú s medzinárodným spoločenstvom.
Americký prezident Donald Trump (vpravo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vzľavo).
Foto: TASR/AP

Vo videoposolstve, zverejnenom na portáli YouTube, Netanjahu tvrdí, že Trump vytvoril možnosť na vylepšenie zlej dohody, potlačenie iránskej agresie, ako aj na postup voči podpore terorizmu. Predseda izraelskej vlády vyzval súčasne aj ďalších štátnikov, aby krok USA podporili.

Trump sa podľa Netanjahua odvážne postavil proti teroristickému režimu v Iráne. Dodal, že ak sa na predmetnej dohode nič nezmení, potom je isté len jedno: V priebehu niekoľkých rokov bude mať najvýznamnejší teroristický režim sveta jadrový arzenál, čo znamená obrovské nebezpečenstvo pre našu spoločnú budúcnosť.

O americkej stratégii voči Iránu dnes podrobne informoval izraelského premiéra v telefonickom rozhovore minister zahraničných vecí USA Rex Tillerson, uviedlo s odvolaním sa na úrad predsedu vlády internetové vydanie denníka Haarec.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.