< sekcia Zahraničie

Minister Lajčák rokoval v New Yorku aj o reformách

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR/AP

Minister zahraničných vecí sa následne v osobitnom rozhovore s ministrom zahraničných vecí Ukrajiny Pavlo Klimkin zameral na oblasť energetiky, tranzitu a dodávok plynu.

New York (30. septembra) – "Slovensko je rozhodný zástanca Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok a podporuje jej uvedenie do platnosti čo najskôr." Na konferencii OSN k uľahčeniu nadobudnutia účinnosti tejto zmluvy to uviedol v utorok podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Konferenciu zvolal na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

"Zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok patrí medzi základné nástroje režimu nešírenia jadrových zbraní a predstavuje dôležitý krok k udržaniu a posilneniu globálnej bezpečnosti," konštatoval vo svojom vystúpení minister M. Lajčák. Zdôraznil tiež, že okrem uvedenia zmluvy do platnosti je potrebné etablovať aj systém na overenie toho, ako sa dodržiava.

"Slovensko je pripravené aktívne prispieť k vybudovaniu potrebného verifikačného režimu," vyhlásil pred zástupcami niekoľkých desiatok signatárskych krajín zmluvy minister Miroslav Lajčák.

Utorkový program v New Yorku začal M. Lajčák ešte predtým pracovným stretnutím v úzkom kruhu k Ukrajine. S ministrami zahraničných vecí niekoľkých krajín EÚ a s komisárom EÚ pre susedskú politiku a rozširovanie Johannesom Hahnom diskutovali s ministrom zahraničných vecí Ukrajiny Pavlom Klimkinom o napredovaní reforiem a o situácii v krajine. Ministri podčiarkli, že pokračovanie reforiem je kľúčové pre úspešnú modernizáciu ukrajinskej ekonomiky a zopakovali odhodlanie EÚ pokračovať v podpore Ukrajiny v jej transformačnom úsilí. Ministri sa tiež zhodli, že nevyhnutnou podmienkou na stabilizovanie situácie na východe krajiny je úplné dodržiavanie Minských dohôd všetkými stranami.

Minister M. Lajčák sa následne v osobitnom rozhovore s ministrom P. Klimkinom zameral na oblasť energetiky, tranzitu a dodávok plynu. Zopakoval pritom pokračujúce odhodlanie Slovenska pomáhať Ukrajine s posilňovaním jej energetickej bezpečnosti.

O tejto téme rokoval minister M. Lajčák aj s osobitným vyslancom vlády USA pre energetické záležitosti Amosom Hochsteinom. Venovali sa pritom podmienkam na pokračovanie reverzného toku plynu zo SR na Ukrajinu, ako aj možnému vplyvu oznámeného projektu Nord Stream 2 na pozíciu Ukrajiny i SR ako tranzitných krajín na prepravu plynu. Miroslav Lajčák tiež informoval o snahách Slovenska zrealizovať projekt Eastring, ktorý by mal posilniť energetickú bezpečnosť strednej Európy väčšou diverzifikáciou trás a zdrojov a zachoval by pritom tranzitnú úlohu Slovenska i Ukrajiny.

Minister M. Lajčák diskutoval o Ukrajine aj s koordinátorom sankčnej politiky USA Danom Friedom. Spoločne zhodnotili perspektívy napĺňania Minských dohôd o stabilizácii Ukrajiny. Rozobrali aj aktuálnu situáciu v kontexte volieb, ktoré sa chystajú na územiach kontrolovaných separatistami a ich vplyv na ďalší vývoj krízy. Vymenili si tiež názory na sankčný režim, ktorý v tejto súvislosti uplatňujú Európska únia a USA.

M. Lajčák v rámci dvojstranných stretnutí rokoval aj s rezortným kolegom z Kirgizska Jerlanom Abdyldajevom, ktorému tlmočil záujem SR o revitalizáciu bilaterálnych vzťahov a o podpis základných dohôd, ktoré by mali pomôcť najmä rozbehnutiu intenzívnejšej ekonomickej spolupráce.

Na rokovaní s nórskym ministrom pre Európsky hospodársky priestor a EÚ Vidarom Helgesenom M. Lajčák vyzdvihol prístup nórskej vlády k posilňovaniu vzťahov s Európskou úniou. Ocenil tiež nedávne dosiahnutie dohody medzi Oslom a Bruselom o príspevkoch do tzv. Nórskych fondov na ďalšie rozpočtové obdobie. Slovensko by z nich v rokoch 2014-2021 malo dostať 113,1 miliónov eur.

Minister M. Lajčák sa na pôde Stálej misie SR pri OSN stretol aj s bývalou americkou ministerskou zahraničných vecí Madelaine Albrightovou, s ktorou si vymenili názory na aktuálne zahranično-politické problémy a ich možné riešenia.

Počas dňa sa minister M. Lajčák zúčastnil aj na podujatí na vysokej úrovni „Jadran-Baltik-Čierne more: energetika, dopravná infraštruktúra a telekomunikácie “ organizovanom chorvátskou prezidentkou Kolindou Grabar Kitarovičovou s prezidentmi Bulharska, Poľska a Rumunska a ministrami zahraničných vecí pobaltských štátov a štátov Vyšehradskej štvorky. Vo svojom diskusnom vstupe Miroslav Lajčák zdôraznil, že napriek viacerým aktuálnym problémom, ktoré momentálne rieši EÚ, nemôžu ustupovať do úzadia strategické témy ako je napr. energetika a otázky energetickej bezpečnosti EÚ.

Posledným bodom utorkového programu ministra M. Lajčáka v New Yorku bola ministerská večera Medzinárodného mierového inštitútu k mierotvorným operáciám OSN. Fotografie na stiahnutie sú dostupné na webovej stránke MZVaEZ SR. TASR o tom informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.