Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Zahraničie

Svet reaguje na voľby vo Venezuele. Vyjadruje znepokojenie

Venezuelský prezident Nicolás Maduro ukazuje svoj hlasovací lístok počas hlasovania vo voľbách do ústavodarného zhromaždenia vo volebnej miestnosti v Caracase 30. júla 2017. Voľby do ústavodarného zhromaždenia, ktorého úlohou bude prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999, opozícia bojkotuje, takže všetkých 5500 kandidátov na obsadenie 545 kresiel sú podporovatelia vlády. Foto: TASR/AP

USA odsúdili voľby vo Venezuele ako ďalší krok k diktatúre. Osudom demokracie vo Venezuele je znepokojená aj EÚ.

Washington 31. júla (TASR) - Spojené štáty skritizovali v noci na dnes vládu Venezuely za to, že usporiadala voľby do vplyvného ústavodarného zhromaždenia, ktoré sústredí takmer všetku moc do rúk tamojšieho socialistického prezidenta Nicolása Madura a jeho podporovateľov.

Podľa vyhlásenia amerického ministerstva zahraničných vecí bolo nedeľňajšie hlasovanie krokom k autoritárstvu a Spojené štáty budú "naďalej podnikať dôrazné a rýchle kroky proti jeho architektom". Zámerom je "nahradiť legitímne zvolené Národné zhromaždenie a oslabiť právo Venezuelčanov na sebaurčenie", reagoval Washington.

Voľby do ústavodarného zhromaždenia, ktorého úlohou bude prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999, bojkotovala opozícia, takže všetkých 5500 kandidátov na obsadenie 545 kresiel boli podporovatelia vlády. Podľa vyhlásenia Národnej volebnej komisie účasť voličov dosiahla 41,53 percenta, čo je viac ako dvojnásobok oproti odhadom Madurových odporcov.

Spojené štáty sa pripojili ku krajinám ako Argentína, Kanada, Kolumbia, Peru, Mexiko či Španielsko, ktoré deklarovali, že voľby vo Venezuele neuznajú. Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová vo svojom príspevku na Twitteri napísala, že tieto "predstierané voľby" sú pre Venezuelu "ďalším krokom k diktatúre".

Washington tiež odsúdil "používanie násilia Madurovým režimom proti občanom uplatňujúcim svoje práva na slobodu prejavu, združovania a pokojného zhromažďovania sa".

Pri protivládnych protestoch, ktoré trvajú vo Venezuele už štyri mesiace, zahynulo doteraz vyše 120 ľudí.

EÚ je znepokojená osudom demokracie vo Venezuele



Udalosti z posledných 24 hodín, ku ktorým došlo vo Venezuele, posilnili záujem Európskej únie o osud demokracie v tejto krajine. Uvádza sa to v dnešnom stanovisku Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, ktorej šéfuje Federica Mogheriniová.

"Európska únia hlboko ľutuje násilie a nepokoje počas nedeľňajších volieb. Vyjadruje sústrasť a súcit s rodinami a priateľmi všetkých zabitých osôb. Všetky strany sa musia zdržať násilia," uvádza sa v dokumente tohto úradu Európskej komisie.

Dokument tiež spresňuje, že EÚ odsudzuje nadmerné a neprimerané používanie síl bezpečnostnými silami vládneho režimu a upozorňuje, že venezuelská vláda je zodpovedná za zabezpečenie dodržiavania zásad právneho štátu a základných práv, ako je sloboda prejavu a právo na zhromažďovanie sa.

Podľa EÚ má Venezuela demokraticky zvolené a legitímne inštitúcie, ktorých úlohou je spolupracovať a nájsť dohodnuté riešenie súčasnej krízy. Nové Ústavné zhromaždenie, zvolené za pochybných a často násilných okolností, nemôže byť súčasťou riešenia tejto krízy.

Stanovisko Bruselu je, že prezident a vláda Venezuely majú osobitnú zodpovednosť za obnovenie ducha ústavy a obnovenie dôvery, ktorú stratili pri pokuse o vytvorenie rozdeľujúcich paralelných inštitúcií.