Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Podpora Clintonovej a Trumpa je v novom prieskume vyrovnaná

Na snímke Donald Trump a Hillary Clintonová. Foto: TASR/AP

Výsledky zverejnené v nedeľu ukázali, že Trumpa by volilo 44 percent, čo je jeho najvyššia podpora v tomto prieskume od jari a za Clintonovú by hlasovalo 46 percent.

Washington 26. septembra (TASR) - Podpora amerických prezidentských kandidátov Hillary Clintonovej a Donalda Trumpa je predtým, ako sa dnes večer stretnú v prvej predvolebnej televíznej debate, fakticky vyrovnaná. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu televízie ABC News a denníka Washington Post.

Výsledky zverejnené v nedeľu ukázali, že Trumpa by volilo 44 percent pravdepodobných voličov, ak by sa voľby konali teraz, čo je jeho najvyššia podpora v tomto prieskume od jari. Za Clintonovú by hlasovalo 46 percent voličov, teda rovnako ako v predošlom prieskume ABC/Post z tohto mesiaca.

Nominantka Demokratickej strany, ktorej podpora sa v tomto prieskume od júna takmer nezmenila, viedla pritom ešte začiatkom augusta pred svojím súperom z Republikánskej strany o osem percent. Jej terajší dvojpercentný náskok je vzhľadom na možnú odchýlku prieskumu štatisticky nevýznamný, pripomína ABC News na svojej webovej stránke.

Nominant Libertariánskej strany Gary Johnson klesol v novom prieskume na nové minimum piatich percent a kandidátka Strany zelených Jill Steinová má podporu len jedného percenta pravdepodobných voličov.

V skupine registrovaných voličov dosiahli Clintonová a Trump zhodný výsledok 41 percent, Johnson mal podporu siedmich percent a Steinová len dvoch percent z nich.

Keby vo voľbách kandidovali len nominanti dvoch hlavných strán, Clintonová by prekonala Trumpa pomerom 49 k 47 percentám medzi pravdepodobnými voličmi, no medzi všetkými registrovanými voličmi by sa ich podpora vyrovnala na zhodne 46 percent.

Dnešnú televíznu debatu plánuje podľa prieskumu sledovať až 74 percent Američanov. A hoci osem z desiatich opýtaných tvrdí, že svoje rozhodnutie koho voliť už nezmení, priestor na zmenu celkového výsledku v prospech Clintonovej či Trumpa je stále veľký.

Netrpezlivo sa očakáva prvá televízna debata

Američania odrátavajú posledné hodiny do prvej televíznej debaty kandidátov na prezidenta. Politickí stratégovia veria, že to bude najsledovanejšia predvolebná debata v dejinách. Očakávajú, že sledovať ju bude 100 miliónov divákov.

Donald Trump a Hillary Clintonová sa dnes večer miestneho času po prvý raz počas kampane postavia zoči voči pred televízne kamery. Debata potrvá 90 minút a nebudú v nej ani prestávky, ani reklamy. Budú ju vysielať všetky hlavné televízne stanice a moderovať ju bude Lester Holt z televízie NBC News.

Debata bude rozdelená na tri tematické časti: smerovanie Spojených štátov, dosiahnutie prosperity a bezpečnosť krajiny.

Televízny súboj kandidátov na budúceho prezidenta si podľa odhadov minimálne zo zvedavosti pozrie toľko Američanov, koľko ich sleduje Super Bowl, finále play-off ligy amerického futbalu. Super Bowl má zatiaľ rekord 115 miliónov divákov, a to z minulého roka.

Debata prezidentských kandidátov naposledy vyvolala taký vysoký záujem v roku 1980. Jimmy Carter a Ronald Reagan vtedy pritiahli k obrazovkám 80 miliónov Američanov.

Prečo sa Američania na tohtoročnú debatu tak tešia?

Po prvé, jedným z kandidátov je Donald Trump, ktorý si nekladie servítku pred ústa a povie na rovinu, čo si myslí. Nezriedka sú jeho názory radikálne či poburujúce, a to priťahuje pozornosť. Mnohí už nazvali jeho kampaň televíznou šou.

Po druhé, Trump a Clintonová v posledných týždňoch na seba ostro útočili a ľudia sú zvedaví, čo sa stane, keď sa stretnú pred televíznymi kamerami.

Po tretie, obaja sú najneobľúbenejšími kandidátmi na prezidenta v histórii prieskumov verejnej mienky v USA.

Po štvrté, po prvý raz v dejinách Spojených štátov sa v debate predstaví žena.

Všetci sú teda zvedaví a nikto nevie, čo očakávať. Rozhlasová stanica NPR sa včera vo vysielaní pýtala: "Máme očakávať rozhodujúci moment v našich dejinách? Podklad, na základe ktorého si vyberieme? Alebo len senzačne dobrú šou?"

Ako sú kandidáti na súboj pred kamerami pripravení?

Hillary Clintonová bola cez víkend doma a pripravovala sa. Médiám členovia jej tímu prezradili, že Clintonovej dlhoročný poradca Philippe Reines sa hral na Trumpa a Clintonová tak trénovala televízny súboj proti nemu. Clintonová chce v debate poukázať na to, že Trump klame.

Trump bol v sobotu ešte na predvolebnom mítingu. Člen jeho tímu uviedol, že Trump sa síce nepripravoval tradične, ale na debatu je pripravený perfektne. Na kritiku svojej súperky vraj reagovať nebude. Chce sa sústrediť na prihovorenie sa bežným Američanom.

Hoci debata je vysoko očakávanou, politológovia pripomínajú, že v minulosti debaty výrazne neovplyvnili preferencie kandidátov. Keď sa aj čísla po debate zmenili, boli to len malé a dočasné zmeny. Neraz však debaty poznačili imidž kandidáta a hovorí sa o nich dodnes.

Napríklad v roku 1984 sa Ronald Reagan zdal byť počas debaty nesústredeným, čo ešte viac pritiahlo pozornosť k jeho vysokému veku. Mal vtedy 73 rokov. V roku 1992 sa George H.W. Bush počas debaty dlho pozeral na svoje hodinky. Kritizovali ho za to a pýtali sa, či sa ponáhľal na niečo lepšie. V roku 2000 sa stali neslávne slávnymi hlasné povzdychy Ala Gorea, ktoré vydával, keď počúval Georgea W. Busha.

Clintonová a Trump absolvujú ešte dva televízne súboje - 9. a 19. októbra.