< sekcia Zahraničie

Cukrár z USA, ktorý odmietol upiecť svadobnú tortu gejom, vyhral súd

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Cukrár Phillips, ktorý v roku 2012 odmietol Davidovi Mullinsovi a Charliemu Craigovi svadobnú tortu upiecť, sa odvolával na svoje náboženské presvedčenie.

Washington 4. júna (TASR) - Najvyšší súd USA sa v pondelok postavil za cukrára, ktorý odmietol upiecť svadobnú tortu homosexuálnemu páru. Zrušil tak verdikt súdu nižšej inštancie v americkom štáte Colorado, podľa ktorého bolo rozhodnutie cukrára Jacka Phillipsa nezákonnou diskrimináciou, uviedla stanica BBC.

Porota najvyššieho súdu pomerom hlasov 7:2 rozhodla, že verdiktom coloradského súdu došlo v súlade s prvým dodatkom americkej ústavy k porušeniu Phillipsových ľudských práv. Kauza svadobnej torty je podľa väčšinového názoru poroty "učebnicovým príkladom" uplatňovania "ústavných slobôd v nových kontextoch".

Cukrár Phillips, ktorý v roku 2012 odmietol Davidovi Mullinsovi a Charliemu Craigovi svadobnú tortu upiecť, sa odvolával na svoje náboženské presvedčenie. Tento konzervatívny kresťan tvrdil, že "tvoriví umelci" majú právo rozhodnúť o tom, čo chcú predávať.

Colorado patrí k dovedna 22 americkým štátom, ktoré sa vo svojich antidisktiminačných zákonoch venujú sexuálnej orientácii. Práve preto bolo možné, aby Craig a Mullins prípad v tomto štáte vyhrali, priblížila BBC. Najvyšší súd však rozhodol, že verdikt z Colorada bol voči cukrárovi predpojatý.

Aktivisti bojujúci sa práva homosexuálov už skôr vyjadrili obavy, že takýto verdikt by mohol stanoviť precedens, na základe ktorého by sa homosexuálne manželstvá posudzovali inak ako heterosexuálne. Najvyšší súd sa však zaoberal výlučne Phillipsovým prípadom a jeho rozhodnutie neznamená, že kvetinári, fotografi a ďalší môžu odteraz homosexuálnym párom odmietnuť poskytovanie svojich služieb.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.