Zahraničie

Usáma bin Ládin chcel nadviazať na útoky z 11. septembra, tvrdí svedok

TASR, 24. apríla 2012 6:10

Britský občan Saajid Badat vypovedal o rozhovore s bin Ládinom na federálnom procese s mužom, ktorého obžalovali z pokusu o samovražedný útok v newyorskom metre v roku 2009.

Usáma bin Ládin Foto: TASR/AP
New York 24. apríla (TASR) - Usáma bin Ládin po útokoch z 11. septembra 2001 dúfal, že americká ekonomika skolabuje po ďalšom podobnom atentáte. Údajne to povedal Britovi, ktorý sa pred desaťročím pripravoval odpáliť bombu ukrytú v topánke na palube lietadla.

Britský občan Saajid Badat vypovedal o rozhovore s bin Ládinom na federálnom procese s mužom, ktorého obžalovali z pokusu o samovražedný útok v newyorskom metre v roku 2009. Výpoveď, nahratú na video minulý mesiac, prehrali súdu tento pondelok, informovala tlačová agentúra Associated Press.

Badata britský súd odsúdil na 13 rokov väzenia za účasť na pokuse o bombový útok na palube letu American Airlines z Paríža do Miami v roku 2001. Badat uviedol, že mal odpáliť nálož ukrytú v topánke spoločne s atentátnikom Richardom Reidom, na rozdiel od neho však do lietadla nenastúpil. Reida premohli pasažieri a v USA ho po priznaní odsúdili na doživotie.

Bin Ládin Badatovi podľa jeho slov povedal, že bombový útok na palube lietadla by mohol zruinovať letecké odvetvie. Bývalý šéf al-Káidy údajne povedal, že americká ekonomika je ako reťaz, pričom pretrhnutie jedného článku by mohlo potopiť celé hospodárstvo.


Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 10:38

Slovensko má údajne 27. najsilnejší pas na svete
Berlín 21. apríla (TASR) - Nemecká cestovateľská stránka GoEuro. com zostavila rebríček 50 krajín sveta podľa "sily" ich cestovného pasu. Slovensko sa v prieskume umiestnilo na 27. mieste.

sk
dnes 10:36

Jedného zo štyroch tínedžerov obvinili z prípravy útoku na políciu
Útok na políciu sa mal uskutočniť 25. apríla v Melbourne, a to podľa plánu inšpirovaného Islamským štátom.

sk
dnes 10:25

V Thajsku zhabali rekordné množstvo slonoviny za šesť miliónov eur
Takmer 730 slonoviny v hodnote vyše 5,7 milióna eur zhabali colníci v prístave Klong Toey v thajskej metropole Bangkok. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR