TERAZ Zahraničie Navi
piatok 21. november 2014 Svetový deň televízie
Zahraničie

Usáma bin Ládin chcel nadviazať na útoky z 11. septembra, tvrdí svedok

TASR, 24. apríla 2012 6:10

Britský občan Saajid Badat vypovedal o rozhovore s bin Ládinom na federálnom procese s mužom, ktorého obžalovali z pokusu o samovražedný útok v newyorskom metre v roku 2009.

Usáma bin Ládin Foto: TASR/AP
New York 24. apríla (TASR) - Usáma bin Ládin po útokoch z 11. septembra 2001 dúfal, že americká ekonomika skolabuje po ďalšom podobnom atentáte. Údajne to povedal Britovi, ktorý sa pred desaťročím pripravoval odpáliť bombu ukrytú v topánke na palube lietadla.

Britský občan Saajid Badat vypovedal o rozhovore s bin Ládinom na federálnom procese s mužom, ktorého obžalovali z pokusu o samovražedný útok v newyorskom metre v roku 2009. Výpoveď, nahratú na video minulý mesiac, prehrali súdu tento pondelok, informovala tlačová agentúra Associated Press.

Badata britský súd odsúdil na 13 rokov väzenia za účasť na pokuse o bombový útok na palube letu American Airlines z Paríža do Miami v roku 2001. Badat uviedol, že mal odpáliť nálož ukrytú v topánke spoločne s atentátnikom Richardom Reidom, na rozdiel od neho však do lietadla nenastúpil. Reida premohli pasažieri a v USA ho po priznaní odsúdili na doživotie.

Bin Ládin Badatovi podľa jeho slov povedal, že bombový útok na palube lietadla by mohol zruinovať letecké odvetvie. Bývalý šéf al-Káidy údajne povedal, že americká ekonomika je ako reťaz, pričom pretrhnutie jedného článku by mohlo potopiť celé hospodárstvo.


Zdielať článok na Facebook

Kľúčové slová

Najnovšie články v rubrike

včera 14:40

Experti sa stretli, aby prediskutovali smernicu EÚ
Experti sa stretli, aby prediskutovali smernicu EÚ a budúce opatrenia na podporu malých a stredných podnikov v boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách.

sk
včera 14:39

NATO zaznamenalo už vyše 400 priblížení ruských lietadiel
Severoatlantická aliancia zaznamenala od začiatku roka už vyše 400 incidentov, počas ktorých sa ruské lietadlá priblížili k európskemu vzdušnému priestoru.

sk
včera 13:49

USA by mali zvážiť poskytovanie zbraní Ukrajine, Moskvu to vraj odradí
Nominant B. Obamu na post námestníka ministra zahraničných vecí A. Blinken vyjadril presvedčenie, že ak USA vyzbroja Ukrajinu, Rusko si rozmyslí, či bude ďalej zasahovať do situácie na Ukrajine.

sk

Téma TASR