TERAZ Zahraničie Navi
štvrtok 2. október 2014 Svetový deň hospodárskych zvierat
Zahraničie

Usáma bin Ládin chcel nadviazať na útoky z 11. septembra, tvrdí svedok

TASR, 24. apríla 2012 6:10

Britský občan Saajid Badat vypovedal o rozhovore s bin Ládinom na federálnom procese s mužom, ktorého obžalovali z pokusu o samovražedný útok v newyorskom metre v roku 2009.

Usáma bin Ládin Foto: TASR/AP
New York 24. apríla (TASR) - Usáma bin Ládin po útokoch z 11. septembra 2001 dúfal, že americká ekonomika skolabuje po ďalšom podobnom atentáte. Údajne to povedal Britovi, ktorý sa pred desaťročím pripravoval odpáliť bombu ukrytú v topánke na palube lietadla.

Britský občan Saajid Badat vypovedal o rozhovore s bin Ládinom na federálnom procese s mužom, ktorého obžalovali z pokusu o samovražedný útok v newyorskom metre v roku 2009. Výpoveď, nahratú na video minulý mesiac, prehrali súdu tento pondelok, informovala tlačová agentúra Associated Press.

Badata britský súd odsúdil na 13 rokov väzenia za účasť na pokuse o bombový útok na palube letu American Airlines z Paríža do Miami v roku 2001. Badat uviedol, že mal odpáliť nálož ukrytú v topánke spoločne s atentátnikom Richardom Reidom, na rozdiel od neho však do lietadla nenastúpil. Reida premohli pasažieri a v USA ho po priznaní odsúdili na doživotie.

Bin Ládin Badatovi podľa jeho slov povedal, že bombový útok na palube lietadla by mohol zruinovať letecké odvetvie. Bývalý šéf al-Káidy údajne povedal, že americká ekonomika je ako reťaz, pričom pretrhnutie jedného článku by mohlo potopiť celé hospodárstvo.


Zdielať článok na Facebook

Kľúčové slová

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:05

Šéf britskej diplomacie varoval Putina pred agresiou voči NATO
Veľká Británia podľa jeho slov nedovolí, aby boli spojenci NATO na východe Európy zastrašovaní.

sk
dnes 15:57

Pápež zvolal nunciov z Blízkeho východu na poradu o postupe proti IS
Pápež odsúdil prenasledovanie kresťanov v Sýrii a severnom Iraku, ktorého sa dopúšťajú islamisti z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

sk
dnes 15:38

Ukrajina zverejnila bilanciu padlých z radov Národnej gardy a vnútra
Podľa agentúry Ukrinform Avakov zverejnil údaje na Facebooku aj s príslušným dokumentom.

sk

Téma TASR