Zahraničie

Usáma bin Ládin chcel nadviazať na útoky z 11. septembra, tvrdí svedok

TASR, 24. apríla 2012 6:10

Britský občan Saajid Badat vypovedal o rozhovore s bin Ládinom na federálnom procese s mužom, ktorého obžalovali z pokusu o samovražedný útok v newyorskom metre v roku 2009.

Usáma bin Ládin Foto: TASR/AP
New York 24. apríla (TASR) - Usáma bin Ládin po útokoch z 11. septembra 2001 dúfal, že americká ekonomika skolabuje po ďalšom podobnom atentáte. Údajne to povedal Britovi, ktorý sa pred desaťročím pripravoval odpáliť bombu ukrytú v topánke na palube lietadla.

Britský občan Saajid Badat vypovedal o rozhovore s bin Ládinom na federálnom procese s mužom, ktorého obžalovali z pokusu o samovražedný útok v newyorskom metre v roku 2009. Výpoveď, nahratú na video minulý mesiac, prehrali súdu tento pondelok, informovala tlačová agentúra Associated Press.

Badata britský súd odsúdil na 13 rokov väzenia za účasť na pokuse o bombový útok na palube letu American Airlines z Paríža do Miami v roku 2001. Badat uviedol, že mal odpáliť nálož ukrytú v topánke spoločne s atentátnikom Richardom Reidom, na rozdiel od neho však do lietadla nenastúpil. Reida premohli pasažieri a v USA ho po priznaní odsúdili na doživotie.

Bin Ládin Badatovi podľa jeho slov povedal, že bombový útok na palube lietadla by mohol zruinovať letecké odvetvie. Bývalý šéf al-Káidy údajne povedal, že americká ekonomika je ako reťaz, pričom pretrhnutie jedného článku by mohlo potopiť celé hospodárstvo.


Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:54

Hlasy v poľských prezidentských voľbách sa budú počítať ručne
Poľské úrady pristúpili k takémuto rozhodnutiu po masívnych technických problémoch pri elektronickom sčítavaní hlasov a spracovávaní výsledkov hlasovania.

sk
dnes 16:32

Koalícia nepustila lietadlo Červeného kríža do Jemenu
Oznámila to dnes hovorkyňa tejto medzinárodnej humanitárnej organizácie so sídlom v Ženeve Sitara Jabeenová.

sk
dnes 16:28

Grajewski: Proti silám separatistov má Ukrajina šancu sa ubrániť
Podľa jeho slov sa nedá povedať, že by Mariupol bol ostreľovaný, ale obyvatelia si už zvykli, že kdesi v diaľke počujú streľbu.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR