< sekcia Zahraničie

Ústavný súd v Turecku opäť rozhodol v prospech uväzneného novinára

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Uznal, že jeho práva boli porušené, keď na základe predchádzajúceho rozhodnutia ústavného súdu nebol prepustený z vyšetrovacej väzby.

Istanbul 16. marca (TASR) - Turecký ústavný súd rozhodol v prospech známeho uväzneného novinára Šahina Alpaya. Uznal, že jeho práva boli porušené, keď na základe predchádzajúceho rozhodnutia ústavného súdu nebol prepustený z vyšetrovacej väzby. Novinára zadržali krátko po zmarenom pokuse o prevrat v roku 2016, informovala v piatok agentúra DPA.

Ústavný súd v januári rozhodol, že práva Šahina Alpaya a novinára Mehmeta Altana boli počas ich zadržania porušené, a že by ich oboch mali prepustiť z väzby.

Po kritike zo strany vlády však nižšie súdy tento verdikt zrušili a nechali oboch mužov vo väzení. Tento krok ostro skritizovala Rada Európy, organizácie v oblasti ochrany práv a taktiež vyvolal obavy ohľadne budúcnosti právneho štátu v Turecku.

Altana vo februári súd v Istanbule odsúdil na doživotie spolu s jeho bratom Ahmetom, bývalým šéfredaktorom novín Taraf, a ďalšími mediálnymi pracovníkmi. Proces s Alpayom sa ešte neskončil.

Najnovší rozsudok potvrdil predchádzajúce rozhodnutie, že Alpayove práva boli porušené s tým, že rozhodnutie Ústavného súdu sa musí akceptovať. Novinárovi bolo zároveň priznané odškodné vo výške 20.000 lír (5000 dolárov), uviedla turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.

Alpay pracoval pre opozičný denník Zaman.

Novinárov obvinili z prepojenia s moslimským duchovným Fethullahom Gülenom, ktorému Turecko pripisuje zodpovednosť za pokus o prevrat z 15. júla 2016. Gülen, ktorý žije v exile v USA, toto obvinenie popiera. Novinárov zadržali krátko po zmarenom pokuse o prevrat a súdili ich za protiústavné aktivity a členstvo v teroristickej organizácii.

V Turecku podľa monitorovacích skupín aktuálne väznia okolo 150 pracovníkov médií, dodáva agentúra DPA.