< sekcia Zahraničie

Reakcie svetových politikov na teroristický útok v Barcelone

Španielsky premiér Mariano Rajoy. Foto: FOTO TASR/AP

Španielsky premiér Mariano Rajoy zdôraznil prioritný význam starostlivosti o zranených po teroristickom útoku a uľahčenia práce bezpečnostných zložiek. Zármutok vyjadril aj veľkoklub FC Barcelona.

Madrid/Brusel/Washington/Berlín 18. augusta (TASR) - Útočník dodávkou vrazil včera do ľudí na promenáde Las Ramblas v centre španielskeho mesta Barcelona. Okrem 13 mŕtvych utrpelo ďalších vyše 100 osôb zranenia. Páchateľ z miesta činu ušiel pešo a prebieha po ňom celoštátne intenzívne pátranie. Ďalšou obeťou je žena, ktorá dnes podľahla zraneniam po tom, ako ľudí v meste Cambrils vrazili autom piati podozriví, ktorých neskôr zastrelili policajti.

Predseda španielskej vlády Mariano Rajoy je po včerajších udalostiach v Barcelone v stálom kontakte s vedúcimi predstaviteľmi Katalánska. Španielsky premiér súčasne na jednej zo sociálnych sietí zdôraznil prioritný význam starostlivosti o zranených po teroristickom útoku a uľahčenia práce bezpečnostných zložiek.

Terorizmus je v súčasnosti hlavným problémom Európy, vyhlásil dnes španielsky premiér Mariano Rajoy v súvislosti so štvrtkovým teroristickými útokmi v Barcelone a prímorskom letovisku Cambrils. K útokom sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

Rajoy sa na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom katalánskej vlády Carlesom Puigdemontom poďakoval pohotovostným službám za ich prácu a svetu za podporu, informovala agentúra AP.

Prvé reakcie medzinárodného spoločenstva na udalosti, ku ktorým došlo dnes popoludní v Barcelone, prišli z Bruselu.


Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku sa dnes začalo minútou ticha na pamiatku obetí štvrtkových teroristických útokov v Španielsku.

Predseda Európskej rady Donald Tusk.
Foto: TASR/AP


Predseda Európskej rady a bývalý poľský premiér Donald Tusk v reakcii na udalosti v katalánskej metropole takisto na Twitteri uviedol: "Celá Európa je na strane Barcelony. Myšlienkami sme pri obetiach a všetkých, ktorých sa dotkol tento zbabelý útok na nevinných".

Na snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
Foto: TASR/AP


Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyjadril sústrasť príbuzným a priateľom obetí, španielskemu premiérovi Marianovi Rajoyovi a španielskemu ľudu. Osobitne vyzdvihol prácu záchranárov a príslušníkov bezpečnostných zložiek."Tento zbabelý útok bol cielený zámerne na tých, ktorí si užívajú život a trávili čas s rodinami a priateľmi. Nikdy sa nenecháme zastrašiť takýmto barbarstvom," podčiarkol Juncker.

Na pamiatku obetí teroristického útoku v Barcelone spustili dnes vlajky pred sídlom Európskej komisie v Bruseli na pol žrde. "Stojíme po boku ľudí v Barcelone a Španielsku," napísal tím predsedu EK Jeana-Clauda Junckera dnes dopoludnia v odkaze na sociálnej sieti.Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani, archívne foto.
Foto: TASR/AP


Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani vyjadril solidaritu s obeťami teroristického útoku. Celá Európska únia je jednotná pri obrane mieru, podčiarkol.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Foto: TASR/AP


"Strašný útok v Barcelone" odsúdil generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg, ktorý zdôraznil, že "zjednotene bojujeme proti terorizmu". Súčasne nezabudol pripomenúť, že je myšlienkami so všetkými, ktorých sa útok týka.

Predseda Európskeho parlamentu vyjadril solidaritu s obeťami teroristického útoku v katalánskej metropole a plnú podporu tamojším orgánom. Celá Európska únia je jednotná pri obrane mieru, podčiarkol.

Diplomatické zastupiteľské úrady viacerých členských krajín EÚ v Španielsku vyzvali svojich občanov, aby rešpektovali pokyny barcelonskej polície a v rámci možnosti sa vyhli centru mesta. Podobne konali aj ministerstvá zahraničných vecí napríklad Nemecka či Poľska.

Dôrazne útoky v Katalánsku odsúdila aj poľská vláda. Ministerstvo zahraničných vecí vo Varšave zdôraznilo, že boli úmyselne zamerané proti bezbranným ľuďom vrátane detí. Páchateľov rezort označil za "zbabelcov, ktorí si pripisujú falošné vyššie ciele".

Donald Trump, archívne foto.
Foto: TASR/AP


Ako uviedol na Twitteri prezident USA Donald Trump, urobí sa všetko, čo je potrebné pre pomoc Španielsku. "Buďte nepoddajní a silní, milujeme Vás," dodal najvyšší americký predstaviteľ.

Prvá dáma USA Melania Trumpová sa však už prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí vyjadrila, že svoje myšlienky a modlitby venuje Barcelone.

USA ponúkli ústami ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona pomoc pri objasňovaní udalostí z Barcelony.

Šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel, archívna snímka.
Foto: TASR/AP


Na udalosti v katalánskej metropole reagoval i jeho nemecký rezortný kolega Sigmar Gabriel, ktorým správy zo Španielska hlboko otriasli. Obetiam, ich priateľom a príbuzným vyjadril minister sústrasť a spoluúčasť.

Ruský prezident Vladimir Putin odsúdil teroristický útok v Barcelone ako brutálny a cynický zločin proti mierumilovným občanom a zároveň vyjadril pripravenosť na spoločný boj proti medzinárodnému terorizmu.
Vladimir Putin.
Foto: TASR/AP


Dnešné udalosti podľa jeho slov opäť potvrdili nutnosť zjednotenia svetového spoločenstva pri nekompromisnom boji proti teroristickým silám, vyplýva z listu najvyššieho ruského predstaviteľa španielskemu kráľovi Filipovi VI. Teror v Barcelone ostro odsúdil aj ruský rezort zahraničných vecí.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí vyjadril solidaritu a spoluúčasť všetkým, ktorých sa dotkol útok a dodal, že budúcnosť vyžaduje jednotu a zomknutie.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v Nice,14.júla 2017.
Foto: TASR AP


Starostovia Paríža a Nice, Anne Hidalgová a Christian Estrosi vyjadrili ľuďom v Barcelone solidaritu a zármutok, ako aj pobúrenie nad dnešným zločinom.

Britská premiérka Theresa Mayová odsúdila "strašný" útok v Barcelone zdôrazniac, že jej krajina stojí bok po boku so Španielskom v boji proti teroru.

Pápež František.
Foto: TASR/AP


Pápež František sledoval - podľa hovorcu Vatikánu Grega Burkeho - udalosti v Barcelone so znepokojením, modlí sa za obete tohto atentátu a chcel by celému španielskemu ľudu vyjadriť svoju blízkosť. Hlava katolíckej cirkvi vyjadrila spoluúčasť všetkým, ktorých sa útok dotkol.

Nevyberavé zabíjanie ľudí je "veľmi veľkou urážkou" Boha, vyhlásil dnes pápež František po teroristických útokoch, ktoré si v španielskej Barcelone a prímorskom letovisku Cambrils vyžiadali 14 obetí.

"Svätý Otec opäť odsudzuje slepé násilie, ktoré je veľmi veľkou urážkou Boha, a modlí sa k Všemohúcemu, aby nám aj naďalej pomáhal, aby sme pracovali s odhodlaním pre mier a harmóniu vo svete," uviedol Vatikán.

Posolstvo bolo obsahom sústrastného telegramu barcelonskému arcibiskupovi, kardinálovi Juanovi Josému Omellovi y Omellovi.

V predchádzajúcom vyhlásení Vatikán informoval, že pápež František sleduje udalosti "s veľkou úzkosťou" a modlí sa za obete.

Český premiér Bohuslav Sobotka na sociálnej sieti uviedol, že ide o "ďalší odporný teroristický útok na nevinných - tentoraz v Barcelone". Vyjadril súčasne rodinám obetí svoju sústrasť. Minister zahraničných vecí ČR Lubomír Zaorálek hovoril o "veľmi smutnom dni" pre katalánsku metropolu a dodal, že Česko stojí v boji proti terorizmu po boku Španielska.Lídri škandinávskeho a pobaltského regiónu veľmi rýchlo tento útok odsúdili. Švédsky premiér Stefan Löfven vyhlásil, že je "zhrozený správami z Barcelony", a jeho dánsky kolega Lars Lökke Rasmussen sa vyjadril, že "na Európu opäť zaútočil teror". Nórska premiérka Erna Solbergová označila násilie za "zbabelý útok", jej estónsky kolega Jüri Ratas ho nazvala "brutálny" a litovská prezidentka Dalia Grybauskaite uviedla, že je "opovrhnutiahodný".

Estónsky premiér Jüri Ratas.
Foto: TASR/AP


"Rozhodne odsudzujem tento brutálny útok, je to útok na naše spoločné hodnoty," uviedol estónsky premiér Jüri Ratas pri vyjadrení sústrasti Španielsku. "Takéto neľudské útoky nemajú miesto v našom svete," uviedol estónsky minister zahraničných vecí Sven Mikser. K odsudzujúcim hlasom sa pridali aj vlády susedných pobaltských štátov, Litvy a Lotyšska, píše agentúra DPA.

Hlboký zármutok nad útokom v ich meste vyjadril aj katalánsky veľkoklub FC Barcelona, ktorý v krátkom vyhlásení na Twitteri zdôraznil, že je myšlienkami s obeťami, ich blízkymi a všetkými ľuďmi v katalánskej metropole.
Nemecké politické strany po dohode neprerušia svoju predvolebnú kampaňNemecká kancelárka Angela Merkelová dnes vyhlásila, že jej Kresťanskodemokratická strana (CDU) nepreruší predvolebnú kampaň s ohľadom na štvrtkové teroristické útoky v Španielsku, ktoré si vyžiadali najmenej 14 mŕtvych. Informovala o tom agentúra DPA.

Merkelová po stretnutí s lídrami ostatných politických strán ďalej uviedla, že všetci súhlasili s pokračovaním kampane, hoci na jednotlivých mítingoch budú i chvíle rozjímania a nebude sa hrať hlasná hudba. "Je to oslava demokracie. Naša sila spočíva v slobode a rešpektovaní jednotlivca," vyhlásila kancelárka.

Na archívnej snímke Martin Schulz (vpravo) sa rozpráva s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.
Foto: TASR/AP


Nemecko čakajú parlamentné voľby v druhej polovici septembra. Merkelová, ktorá sa uchádza už o svoje štvrté funkčné obdobie, sa aktuálne teší prvenstvu v predvolebných prieskumoch verejnej mienky. Podpora CDU a jej bavorských spojencov z CSU (Kresťansko-sociálnej únie) je momentálne na úrovni 39 percent.

Merkelovej hlavný rival Martin Schulz zo Sociálnodemokratickej strany (SPD) tiež potvrdil, že zmierni tón predvolebnej kampane "na znak solidarity" so španielskym ľudom.

Nemecké ministerstvo vnútra oznámilo, že vlajky budú na znak účasti zvesené na pol žrde aj v spolkovej republike. Rozhodnutie šéfa rezortu vnútra Thomasa de Maiziera platí v celom Nemecku.

K útoku v katalánskej metropole, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie turistické destinácie sveta, došlo v čase vrcholiacej letnej sezóny. Barcelonu navštívi až 11 miliónov turistov ročne.

Útok v Barcelone odsúdili aj viaceré islamské krajinyIrán ho prostredníctvom svojho ministerstva zahraničných vecí označil za "ohavný zločin" s tým, že teror už dlho nepozná hranice a musí sa proti nemu bojovať celosvetovo - všetky krajiny by tak mali odložiť nabok svoje politické rozpory a sústrediť sa ako na prioritu na boj proti džihádistickej organizácii Islamský štát (IS).

Pakistanský premiér Šahíd Chakan Abbásí v dnešnom vyhlásení vyjadril sústrasť rodinám obetí a uviedol, že takéto teroristické útoky nemôžu zastrašiť odvážnych Španielov. "Teroristi prehrajú, pokým podceňujú ducha spoločností, ktoré sa snažia podkopať," citovala ho agentúra AP.

Libanonské militantné hnutie Hizballáh v stanovisku vydanom v Bejrúte uviedlo, že útok z Barcelony musí byť novou motiváciou na zničenie skupiny IS, ktorá sa k nemu prihlásila a "ktorej ideológia je založená na nenávisti".

Hizballáh, šiitská organizácia, ktorej vojenské krídlo má EÚ zaradené na svojom zozname teroristických skupín, bojuje proti sunnitskej skupine IS v Libanone i susednej Sýrii.

Vyhlásenie Hizballáhu uvádza, že "útočenie na nevinných civilistov a ich zabíjanie je súčasťou satanského plánu uskutočňovaného týmito teroristami, ktorého cieľom je pošpiniť koncept džihádu (svätej vojny) a obraz islamu".

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.


Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani, archívne foto.
Foto: TASR/AP


\r\nPredseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani vyjadril solidaritu s obeťami teroristického útoku. Celá Európska únia je jednotná pri obrane mieru, podčiarkol.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Foto: TASR/AP


\"Strašný útok v Barcelone\" odsúdil generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg, ktorý zdôraznil, že \"zjednotene bojujeme proti terorizmu\". Súčasne nezabudol pripomenúť, že je myšlienkami so všetkými, ktorých sa útok týka.

Predseda Európskeho parlamentu vyjadril solidaritu s obeťami teroristického útoku v katalánskej metropole a plnú podporu tamojším orgánom. Celá Európska únia je jednotná pri obrane mieru, podčiarkol.

\r\nDiplomatické zastupiteľské úrady viacerých členských krajín EÚ v Španielsku vyzvali svojich občanov, aby rešpektovali pokyny barcelonskej polície a v rámci možnosti sa vyhli centru mesta. Podobne konali aj ministerstvá zahraničných vecí napríklad Nemecka či Poľska.

\r\nDôrazne útoky v Katalánsku odsúdila aj poľská vláda. Ministerstvo zahraničných vecí vo Varšave zdôraznilo, že boli úmyselne zamerané proti bezbranným ľuďom vrátane detí. Páchateľov rezort označil za \"zbabelcov, ktorí si pripisujú falošné vyššie ciele\".

Donald Trump, archívne foto.
Foto: TASR/AP


\r\n Ako uviedol na Twitteri prezident USA Donald Trump, urobí sa všetko, čo je potrebné pre pomoc Španielsku. \"Buďte nepoddajní a silní, milujeme Vás,\" dodal najvyšší americký predstaviteľ.

Prvá dáma USA Melania Trumpová sa však už prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí vyjadrila, že svoje myšlienky a modlitby venuje Barcelone.

\r\nUSA ponúkli ústami ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona pomoc pri objasňovaní udalostí z Barcelony.

Šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel, archívna snímka.
Foto: TASR/AP


\r\nNa udalosti v katalánskej metropole reagoval i jeho nemecký rezortný kolega Sigmar Gabriel, ktorým správy zo Španielska hlboko otriasli. Obetiam, ich priateľom a príbuzným vyjadril minister sústrasť a spoluúčasť.

Ruský prezident Vladimir Putin odsúdil teroristický útok v Barcelone ako brutálny a cynický zločin proti mierumilovným občanom a zároveň vyjadril pripravenosť na spoločný boj proti medzinárodnému terorizmu.
Vladimir Putin.
Foto: TASR/AP


\r\nDnešné udalosti podľa jeho slov opäť potvrdili nutnosť zjednotenia svetového spoločenstva pri nekompromisnom boji proti teroristickým silám, vyplýva z listu najvyššieho ruského predstaviteľa španielskemu kráľovi Filipovi VI. Teror v Barcelone ostro odsúdil aj ruský rezort zahraničných vecí.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí vyjadril solidaritu a spoluúčasť všetkým, ktorých sa dotkol útok a dodal, že budúcnosť vyžaduje jednotu a zomknutie.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v Nice,14.júla 2017.
Foto: TASR AP


\r\nStarostovia Paríža a Nice, Anne Hidalgová a Christian Estrosi vyjadrili ľuďom v Barcelone solidaritu a zármutok, ako aj pobúrenie nad dnešným zločinom.

Britská premiérka Theresa Mayová odsúdila \"strašný\" útok v Barcelone zdôrazniac, že jej krajina stojí bok po boku so Španielskom v boji proti teroru.

Pápež František.
Foto: TASR/AP


Pápež František sledoval - podľa hovorcu Vatikánu Grega Burkeho - udalosti v Barcelone so znepokojením, modlí sa za obete tohto atentátu a chcel by celému španielskemu ľudu vyjadriť svoju blízkosť. Hlava katolíckej cirkvi vyjadrila spoluúčasť všetkým, ktorých sa útok dotkol.

\r\nNevyberavé zabíjanie ľudí je \"veľmi veľkou urážkou\" Boha, vyhlásil dnes pápež František po teroristických útokoch, ktoré si v španielskej Barcelone a prímorskom letovisku Cambrils vyžiadali 14 obetí.

\"Svätý Otec opäť odsudzuje slepé násilie, ktoré je veľmi veľkou urážkou Boha, a modlí sa k Všemohúcemu, aby nám aj naďalej pomáhal, aby sme pracovali s odhodlaním pre mier a harmóniu vo svete,\" uviedol Vatikán.

\r\nPosolstvo bolo obsahom sústrastného telegramu barcelonskému arcibiskupovi, kardinálovi Juanovi Josému Omellovi y Omellovi.

\r\nV predchádzajúcom vyhlásení Vatikán informoval, že pápež František sleduje udalosti \"s veľkou úzkosťou\" a modlí sa za obete.

Český premiér Bohuslav Sobotka na sociálnej sieti uviedol, že ide o \"ďalší odporný teroristický útok na nevinných - tentoraz v Barcelone\". Vyjadril súčasne rodinám obetí svoju sústrasť. Minister zahraničných vecí ČR Lubomír Zaorálek hovoril o \"veľmi smutnom dni\" pre katalánsku metropolu a dodal, že Česko stojí v boji proti terorizmu po boku Španielska.

Další odporný teroristický útok na nevinné. Tentokrát v Barceloně. Cítím s rodinami obětí a přeji brzké uzdravení zraněným.

— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) August 17, 2017Lídri škandinávskeho a pobaltského regiónu veľmi rýchlo tento útok odsúdili. Švédsky premiér Stefan Löfven vyhlásil, že je \"zhrozený správami z Barcelony\", a jeho dánsky kolega Lars Lökke Rasmussen sa vyjadril, že \"na Európu opäť zaútočil teror\". Nórska premiérka Erna Solbergová označila násilie za \"zbabelý útok\", jej estónsky kolega Jüri Ratas ho nazvala \"brutálny\" a litovská prezidentka Dalia Grybauskaite uviedla, že je \"opovrhnutiahodný\".

Estónsky premiér Jüri Ratas.
Foto: TASR/AP


\"Rozhodne odsudzujem tento brutálny útok, je to útok na naše spoločné hodnoty,\" uviedol estónsky premiér Jüri Ratas pri vyjadrení sústrasti Španielsku. \"Takéto neľudské útoky nemajú miesto v našom svete,\" uviedol estónsky minister zahraničných vecí Sven Mikser. K odsudzujúcim hlasom sa pridali aj vlády susedných pobaltských štátov, Litvy a Lotyšska, píše agentúra DPA.

\r\nHlboký zármutok nad útokom v ich meste vyjadril aj katalánsky veľkoklub FC Barcelona, ktorý v krátkom vyhlásení na Twitteri zdôraznil, že je myšlienkami s obeťami, ich blízkymi a všetkými ľuďmi v katalánskej metropole.

FC Barcelona offer condolences following #Barcelona terrorist attack #FCB https://t.co/R9QpK4pZIr

— RT Sport (@RTSportNews) August 17, 2017Nemecké politické strany po dohode neprerušia svoju predvolebnú kampaň\r\nNemecká kancelárka Angela Merkelová dnes vyhlásila, že jej Kresťanskodemokratická strana (CDU) nepreruší predvolebnú kampaň s ohľadom na štvrtkové teroristické útoky v Španielsku, ktoré si vyžiadali najmenej 14 mŕtvych. Informovala o tom agentúra DPA.

\r\nMerkelová po stretnutí s lídrami ostatných politických strán ďalej uviedla, že všetci súhlasili s pokračovaním kampane, hoci na jednotlivých mítingoch budú i chvíle rozjímania a nebude sa hrať hlasná hudba. \"Je to oslava demokracie. Naša sila spočíva v slobode a rešpektovaní jednotlivca,\" vyhlásila kancelárka.

Na archívnej snímke Martin Schulz (vpravo) sa rozpráva s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.
Foto: TASR/AP


\r\nNemecko čakajú parlamentné voľby v druhej polovici septembra. Merkelová, ktorá sa uchádza už o svoje štvrté funkčné obdobie, sa aktuálne teší prvenstvu v predvolebných prieskumoch verejnej mienky. Podpora CDU a jej bavorských spojencov z CSU (Kresťansko-sociálnej únie) je momentálne na úrovni 39 percent.

\r\nMerkelovej hlavný rival Martin Schulz zo Sociálnodemokratickej strany (SPD) tiež potvrdil, že zmierni tón predvolebnej kampane \"na znak solidarity\" so španielskym ľudom.

\r\nNemecké ministerstvo vnútra oznámilo, že vlajky budú na znak účasti zvesené na pol žrde aj v spolkovej republike. Rozhodnutie šéfa rezortu vnútra Thomasa de Maiziera platí v celom Nemecku.

\r\nK útoku v katalánskej metropole, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie turistické destinácie sveta, došlo v čase vrcholiacej letnej sezóny. Barcelonu navštívi až 11 miliónov turistov ročne.

Útok v Barcelone odsúdili aj viaceré islamské krajiny\r\nIrán ho prostredníctvom svojho ministerstva zahraničných vecí označil za \"ohavný zločin\" s tým, že teror už dlho nepozná hranice a musí sa proti nemu bojovať celosvetovo - všetky krajiny by tak mali odložiť nabok svoje politické rozpory a sústrediť sa ako na prioritu na boj proti džihádistickej organizácii Islamský štát (IS).

\r\nPakistanský premiér Šahíd Chakan Abbásí v dnešnom vyhlásení vyjadril sústrasť rodinám obetí a uviedol, že takéto teroristické útoky nemôžu zastrašiť odvážnych Španielov. \"Teroristi prehrajú, pokým podceňujú ducha spoločností, ktoré sa snažia podkopať,\" citovala ho agentúra AP.

\r\nLibanonské militantné hnutie Hizballáh v stanovisku vydanom v Bejrúte uviedlo, že útok z Barcelony musí byť novou motiváciou na zničenie skupiny IS, ktorá sa k nemu prihlásila a \"ktorej ideológia je založená na nenávisti\".

\r\nHizballáh, šiitská organizácia, ktorej vojenské krídlo má EÚ zaradené na svojom zozname teroristických skupín, bojuje proti sunnitskej skupine IS v Libanone i susednej Sýrii.

\r\nVyhlásenie Hizballáhu uvádza, že \"útočenie na nevinných civilistov a ich zabíjanie je súčasťou satanského plánu uskutočňovaného týmito teroristami, ktorého cieľom je pošpiniť koncept džihádu (svätej vojny) a obraz islamu\".
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Španielsky premiér Mariano Rajoy zdôraznil prioritný význam starostlivosti o zranených po teroristickom útoku a uľahčenia práce bezpečnostných zložiek. Zármutok vyjadril aj veľkoklub FC Barcelona."}