Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Zahraničie

Útoky v Kábule si vyžiadali desiatky obetí vrátane novinárov

Afganské bezpečnostné jednotky, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Útok v prevažne šiitskej štvrti Kábulu niesol známky extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorý v poslednom období viackrát zaútočil na šiitskú menšinu.

Kábul 6. septembra (TASR) - Afganské informovali, že pri útokoch povstalcov zahynulo v krajine v stredu a vo štvrtok 19 príslušníkov tamojších bezpečnostných síl. Stredajšie explózie v metropole Kábul si vyžiadali vyše dvadsať obetí vrátane reportérov miestnej televízie, pripomenula agentúra AP.

Pri bombovom útoku v zápasníckom klube zahynulo v stredu 26 ľudí a ďalších 91 utrpelo zranenia, uviedla AP. Útok v prevažne šiitskej štvrti Kábulu niesol známky extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorý v poslednom období viackrát zaútočil na šiitskú menšinu. Hnutie Taliban zodpovednosť za stredajšie útoky odmieta.

Neskôr v stredu stúpenci Talibanu údajne vnikli na vojenskú základňu v provincii Bádghís na severozápade krajiny a zaútočili aj na prichádzajúce posily. Podľa miestnych úradov zahynulo desať vojakov. Pri ďalšom útoku v provincii Tachár vo štvrtok nad ránom policajt zastrelil svojich osem kolegov a ušiel.

Počas bombových útokov v Kábule prišli o život aj dvaja novinári z afganskej televíznej stanice Tolo TV - Sámím Farámarz a Ramíz Ahmada. Televízna stanica na Twitteri napísala, že obaja boli nebojácni reportéri, ktorí predstavovali to najlepšie v krajine.

Veľvyslanec OSN v Afganistane Tadamiči Jamamoto odsúdil bezohľadné útoky v Kábule a vyjadril hlboké znepokojenie nad stratou novinárov. Afganistan patrí medzi krajiny s najvyšším počtom zabitých žurnalistov na svete.

V apríli samovražedný atentátnik usmrtil deväť novinárov, ktorí smerovali na miesto výbuchu v Kábule. Ďalšieho zastrelili v ten istý deň v provincii Chóst na juhu krajiny.

Taliban a Islamský štát útočia v Afganistane takmer každý deň. Cieľmi sú najmä bezpečnostné zložky a vládny predstavitelia. Islamský štát však často útočí aj na šiitov, ktorých považuje za odpadlíkov.