< sekcia Zahraničie

V Afganistane pristálo ďalšie lietadlo s odmietnutými azylantmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo

Na palube stroja, ktorý vyštartoval z nemeckého Mníchova, sa nachádzalo menej než 20 Afgancov a na medzinárodnom letisku v Kábule pristál zhruba o 05.30 h SELČ.

Kábul 3. októbra (TASR) - Nemecké lietadlo na palube so zamietnutými žiadateľmi o azyl z Afganistanu pristálo v stredu v skorých ranných hodinách na letisku v metropole Kábul. S odvolaním sa na predstaviteľov letiska o tom informuje agentúra DPA.

Na palube stroja, ktorý vyštartoval z nemeckého Mníchova, sa nachádzalo menej než 20 Afgancov a na medzinárodnom letisku v Kábule pristál zhruba o 05.30 h SELČ.

Ide v poradí o sedemnástu deportáciu Afgancov z Nemecka od decembra 2016. Dovedna tak prostredníctvom takýchto letov deportovali z Nemecka do Afganistanu 366 mužov.

Deportácie sú považované za kontroverzné, pripomína DPA. Ich kritici tvrdia, že Afganistan je v dôsledku útokov radikálneho hnutia Taliban a militantov z teroristickej organizácie Islamský štát (IS) stále príliš nebezpečnou krajinou.

V júli tohto roka spáchal jeden z deportovaných Afgancov po návrate do vlasti samovraždu. Dvadsaťtriročný muž žil v Nemecku osem rokov, keď ho poslali späť do Kábulu.

Zdroje z prostredia afganskej armády uvádzajú, že útoky a potýčky s militantmi si denne vyžiadajú životy zhruba 35 príslušníkov afganských bezpečnostných zložiek.

Počet civilistov, ktorí prišli o život v dôsledku konfliktu v Afganistane, v prvej polovici tohto roka stúpol na rekordných 1692. Vyplýva to zo správy Organizácie Spojených národov (OSN), ktorú zverejnili v júli.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.