Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián
< sekcia Zahraničie

V Azerbajdžane zatkli šesť zamestnancov televízie kritickej voči vláde

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Azerbajdžanské ministerstvo vnútra potvrdilo, že prehľadalo kancelárie spoločnosti Toplum TV. Od vlaňajšieho novembra bolo v Azerbajdžane zatknutých najmenej desať ďalších novinárov.

Baku 7. marca (TASR) - Azerbajdžanské úrady zatkli šesť zamestnancov média kritického voči vláde tamojšieho prezidenta Ilhama Alijeva, uviedol vo štvrtok jeho šéfredaktor. Ide o ďalší zo zásahov voči nezávislým médiám v tejto kaspickej krajine, informuje TASR podľa tlačovej agentúry AFP.

Azerbajdžan v uplynulých mesiacoch zintenzívnil zásahy proti novinárom, ktorí odhaľujú úplatkárstvo vo vysokých kruhoch. Azerbajdžan - s Alijevom na čele od roku 2003 - je už dlho obviňovaný ľudskoprávnymi skupinami z potláčania opozičných médií a nezávislej žurnalistiky.

Azerbajdžanská polícia v stredu prehľadala kancelárie televíznej stanice Toplum, uviedla pre AFP jej šéfredaktorka Chadídža Ismajilová. "Polícia zadržala šesť zamestnancov Toplum TV a politického aktivistu Akifa Gurbanova na základe falošných tvrdení o nelegálnom obchodovaní s devízami," dodala.

"Neexistuje žiadne rozumné vysvetlenie toho, čo sa deje. Zdá sa, že krajina chce úplne zlikvidovať nezávislé médiá, aby nezostali žiadne platformy pre kritické názory," tvrdí Ismajilová. Súd v Baku má do 48 hodín rozhodnúť o ich predbežnej väzbe.

Azerbajdžanské ministerstvo vnútra potvrdilo, že prehľadalo kancelárie spoločnosti Toplum TV. Od vlaňajšieho novembra bolo v Azerbajdžane zatknutých najmenej desať ďalších novinárov.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International minulý rok v decembri označila obvinenia vznesené proti daným subjektom za "falošné", pričom upozornila, že zásahy voči tamojším médiám sa stupňujú.

Ismajilovú, oceňovanú investigatívnu novinárku a bojovníčku proti korupcii, v septembri 2015 odsúdili na sedem a pol roka vo väzení v súvislosti s obvineniami z korupcie, čo vyvolalo medzinárodné odsúdenie. V máji 2016 ju podmienečne prepustili.

Ismajilová v roku 2012 obvinila vládu, že proti nej vedie očierňujúcu kampaň, keď bola na internete zverejnená nahrávka sexuálneho charakteru nakrútená skrytou kamerou nainštalovanou v jej byte.

V uniknutej diplomatickej správe z roku 2009, ktorú zverejnil webový portál WikiLeaks, ju Alijev označil za "nepriateľa vlády".