Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Zahraničie

V Bruseli rokujú lídri štátov EÚ a Balkánu o utečeneckej kríze

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa rozpráva s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom na summite lídrov EÚ a Balkánu o utečeneckej kríze. Foto: TASR/AP

V Bruseli sa dnes na pozvanie predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera koná tzv. minisummit lídrov niektorých členských štátov EÚ a Balkánu. Témou ich rokovania je utečenecká kríza.


Brusel 25. októbra (TASR) - Srbský premiér Aleksandar Vučič vyzval dnes na "komplexné riešenie" utečeneckej krízy krátko pred začiatkom summitu 11 lídrov štátov Európskej únie a Balkánu v Bruseli. Napísala to agentúra AP.

V Bruseli sa dnes na pozvanie predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera koná tzv. minisummit lídrov niektorých členských štátov EÚ a Balkánu. Témou ich rokovania je utečenecká kríza. Pozvánku na summit dostali Bulharsko, Grécko, Chorvátsko, Macedónsko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko a Srbsko.

Vučič podľa vlastných slov očakáva "ťažké, nie príliš príjemné" rokovania, zároveň však vyjadril nádej na dosiahnutie "komplexného riešenia". Trval na tom, že Srbsko na nebojí vlastnej zodpovednosti a nebude "budovať múry". Dodal však, že jeho krajina nebude súhlasiť s tým, aby bola konečnou stanicou, pokým ostatné krajiny ležaice západnejšie uzatvoria svoje hranice.

"Mimoriadne časy si vyžadujú mimoriadne opatrenia," povedala dnes v súvislosti s mimoriadne zvolaným summitom nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Európska únia bude pripravená v nasledujúcom týždni nasadiť 400 príslušníkov pohraničných stráží na pomoc krajinám západného Balkánu pri zvládaní prílevu migrantov, uvádza sa v návrhu vyhlásenia, prerokovávaného na dnešnom bruselskom summite.

Návrh spoločného záverečného vyhlásenia prizvaných politikov, ktorého znenie získala agentúra Reuters, počíta tiež so záväzkom, podľa ktorého sa EÚ pokúsi urýchliť vracanie späť do vlasti tých Afgancov, Iračanov a príslušníkov iných štátov, ktorým bude zamietnutá žiadosť o azyl.

Od polovice septembra prešlo po uzatvorení Maďarských hraníc podľa policajných štatistík cez balkánske štáty takmer 250.000 ľudí. Ich tok sa podľa predpovedí nezastaví ani s príchodom studeného počasia.
Cerar: Neúspech rokovaní o migračnej kríze môže znamenať rozpad EÚ
Brusel 25. októbra (TASR) - Európskej únii hrozí rozpad v prípade, že sa jej predstavitelia nebudú schopní dohodnúť na pláne, ako čeliť náhlemu prílevu utečencov cez krajiny Balkánu. Slovinský premiér Miro Cerar to dnes vyhlásil po príchode na krízové zasadnutie 11 lídrov EÚ a Balkánu v Bruseli.

"Ak dnes nenájdeme riešenie, ak dnes neurobíme všetko, čo sa dá, tak je to koniec Európskej únie ako takej," cituje slová Cerara agentúra Reuters. "Ak nepodnikneme konkrétne kroky, domnievam sa, že sa Európa začne rozpadať," varoval slovinský premiér deväť dní po tom, ako do Slovinska začali prúdiť nebývalé počty migrantov v dôsledku uzavretia južných hraníc Maďarska.

Podľa údajov Reuters prišlo na územie dvojmiliónového Slovinska od 17. októbra už viac ako 62.000 migrantov, z ktorých sa v tejto krajine nachádzalo ku dnešnému dňu 14.000.

V Bruseli sa dnes na pozvanie predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera koná tzv. minisummit lídrov niektorých členských štátov EÚ a Balkánu so zameraním na utečeneckú krízu. Pozvánku na toto stretnutie dostali Bulharsko, Grécko, Chorvátsko, Macedónsko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko a Srbsko.

Maďarský premiér Viktor Orbán medzitým podľa Reuters preukázal svoju neústupčivosť vyhlásením, že jeho krajina je po uzavretí hraníc už len "pozorovateľom" a nevie, čo by poradil ostatným lídrom.