TERAZ Zahraničie Navi
štvrtok 23. október 2014 Štátny sviatok Maďarskej republiky
Zahraničie

V Bruseli sa podpisovala petícia za celosvetový zákaz ženskej obriezky

TASR, 3. mája 2012 16:56

Zostavovatelia petície, určenej Valnému zhromaždeniu OSN, pri zbieraní podpisov ako prvých oslovili členov belgického Senátu, uviedla tlačová agentúra Belga. "Viac ako tri milióny ...

Brusel 3. mája (TASR) - Poslanci belgického parlamentu, europoslanci, predstavitelia belgickej vlády a aktivisti bojujúci za práva žien zverejnili dnes petíciu, ktorej cieľom je celosvetový zákaz ženskej obriezky.

Zostavovatelia petície, určenej Valnému zhromaždeniu OSN, pri zbieraní podpisov ako prvých oslovili členov belgického Senátu, uviedla tlačová agentúra Belga.

"Viac ako tri milióny dievčat a žien sú každý rok obeťami zmrzačovania pohlavných orgánov. Tento fenomén nie je typický iba pre Afriku, vyskytuje sa aj v Ázii či v južnej Amerike. Vďaka imigrácii sa ženská obriezka stala celosvetovým javom," uviedla Chantal Compaoré, predsedníčka vlády Burkina Fasso a koordinátorka celosvetovej kampane pre zákaz ženskej obriezky.

Medzinárodní aktivisti za práva žien poukazujú, že príslušná rezolúcia OSN by bola vyjadrením najvyššej politickej vôle pre zákaz zmrzačovacích praktík, ktoré spôsobujú ženám nenávratné fyzické aj psychické poškodenia.

Jedným z prvých medzinárodných úspechov v tomto smere bol summit Africkej únie v júli 2011 v Malabo, hlavnom meste Rovníkovej Guiney. Lídri Africkej únie sa vtedy dohodli, že budú spoločne presadzovať celosvetový zákaz ženskej obriezky a tento spoločný postoj vyjadria aj počas VZ OSN.

Chantal Compaoré pripomenula, že tieto po stáročia dedené zvyklosti sú hrozbou pre zdravie žien a pre ich zdravý sexuálny život.
Zdielať článok na Facebook

Najnovšie články v rubrike

dnes 14:09

Jaceňuk varoval pred útokmi počas volieb, na východ idú policajti
Minister vnútra Arsen Avakov dnes uviedol, že jeho rezort a policajné zložky sú pripravené na akékoľvek provokácie, ktoré by mali viesť k narušeniu volieb.

sk
dnes 14:03

Útok na železničnej stanici vyvolal nepokoje v Jeruzaleme
Podľa izraelskej polície išlo zrejme o úmyselný teroristický útok.

sk
dnes 13:55

Cyperského prezidenta v Bruseli hospitalizovali pre krvácanie z nosa
Anastasiadis pricestoval do Bruselu na vrcholný summit EÚ, ale vzhľadom na svoje zdravotné problémy sa nezúčastní ani na ňom, ani na zasadnutí lídrov Európskej ľudovej strany.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR