TERAZ Zahraničie Navi
streda 26. november 2014 Obkľúčenie varšavského geta
Zahraničie

V Bruseli sa podpisovala petícia za celosvetový zákaz ženskej obriezky

TASR, 3. mája 2012 16:56

Zostavovatelia petície, určenej Valnému zhromaždeniu OSN, pri zbieraní podpisov ako prvých oslovili členov belgického Senátu, uviedla tlačová agentúra Belga. "Viac ako tri milióny ...

Brusel 3. mája (TASR) - Poslanci belgického parlamentu, europoslanci, predstavitelia belgickej vlády a aktivisti bojujúci za práva žien zverejnili dnes petíciu, ktorej cieľom je celosvetový zákaz ženskej obriezky.

Zostavovatelia petície, určenej Valnému zhromaždeniu OSN, pri zbieraní podpisov ako prvých oslovili členov belgického Senátu, uviedla tlačová agentúra Belga.

"Viac ako tri milióny dievčat a žien sú každý rok obeťami zmrzačovania pohlavných orgánov. Tento fenomén nie je typický iba pre Afriku, vyskytuje sa aj v Ázii či v južnej Amerike. Vďaka imigrácii sa ženská obriezka stala celosvetovým javom," uviedla Chantal Compaoré, predsedníčka vlády Burkina Fasso a koordinátorka celosvetovej kampane pre zákaz ženskej obriezky.

Medzinárodní aktivisti za práva žien poukazujú, že príslušná rezolúcia OSN by bola vyjadrením najvyššej politickej vôle pre zákaz zmrzačovacích praktík, ktoré spôsobujú ženám nenávratné fyzické aj psychické poškodenia.

Jedným z prvých medzinárodných úspechov v tomto smere bol summit Africkej únie v júli 2011 v Malabo, hlavnom meste Rovníkovej Guiney. Lídri Africkej únie sa vtedy dohodli, že budú spoločne presadzovať celosvetový zákaz ženskej obriezky a tento spoločný postoj vyjadria aj počas VZ OSN.

Chantal Compaoré pripomenula, že tieto po stáročia dedené zvyklosti sú hrozbou pre zdravie žien a pre ich zdravý sexuálny život.
Zdielať článok na Facebook

Najnovšie články v rubrike

dnes 14:44

Slovenke v ČR podozrivo náhle umreli traja novoredenci, obvinili ju
Lekári tvrdia, že nad prípadom krútia hlavou a myslia si, že to takmer nie je možné.

sk
dnes 14:01

Polícia v Budapešti zadržala sedem rokov hľadaného Čecha
Sedem rokov hľadala polícia Čecha, ktorého zadržali v Budapešti príslušníci pohotovostných jednotiek polície, Národného vyšetrovacieho úradu a Centra boja proti terorizmu.

sk
dnes 13:51

Objaviteľ DNA chce predať svoju Nobelovu cenu za 3,5 milióna dolárov
Jeden z najznámejších vedcov 20. storočia James D. Watson sa vzdá svojej Nobelovej ceny. Aukčný dom Christie's dúfa, že medailu predá za 3,5 milióna USD (2,8 milióna eur).

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR