< sekcia Zahraničie

V Durínsku vyšetrujú hajlovanie na koncerte pravicových radikálov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Snaha o znemožnenie podujatia stroskotala na rozhodnutiach dvoch nemeckých súdov.

Themar 17. júla (TASR) - Durínsky krajinský premiér Bodo Ramelow zo strany Ľavica vyzval dnes na zmenu legislatívy v oblasti práva na zhromažďovanie. Ide o reakciu na víkendový koncert neonacistického charakteru, na ktorom sa pri mestečku Themar zúčastnilo počas uplynulého víkendu okolo 6000 ľudí.

Ramelow súčasne poznamenal, že účasť 6000 stúpencov pravicového extrémizmu v preoblečení za demonštrantov na rockovom festivale, na ktorom zhromažďujú finančné prostriedky pre ich komunitu, vyvoláva smútok a pocit bezradnosti. Pripomenul, že náklady na všetko, čo je spojené so zabezpečením takejto akcie, nesú daňoví poplatníci.

Snaha o znemožnenie podujatia stroskotala na rozhodnutiach dvoch nemeckých súdov.

Durínska polícia vyšetruje udalosti počas festivalového podujatia, pretože podľa videozáznamov z dejiska desiatky jeho účastníkov hajlovali. Krajinský rezort vnútra zaznamenal vo veci 46 trestných oznámení, a to okrem iného pre používanie symbolov protiústavných organizácií, porušeniu zbrojnej legislatívy a ublíženiu na zdraví. Celkove 440 ľudí predviedli, aby overili ich identitu, šesť osôb predbežne zadržali.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.