Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Zahraničie

EÚ chce sprísniť nezákonný obchod s kultúrnymi artefaktami

Ilustračná snímka Foto: TASR - Jozef Poliak

Pravidlá dohody stanovujú, že členské štáty EÚ budú môcť zasiahnuť proti nezákonnému obchodu s tovarom kultúrneho charakteru, ak sa tento tovar dováža z krajín mimo EÚ do priestoru Únie.

Brusel 19. decembra (TASR) - Európska komisia (EK) privítala v stredu politickú dohodu medzi vyjednávačmi Európskeho parlamentu a Radou EÚ (členské štáty) týkajúcu sa predchádzania nezákonnému obchodu s tovarom kultúrneho charakteru - najmä, ak sa tým prispieva k financovaniu terorizmu.

Komisia medziinštitucionálnu dohodu považuje za dôležitý krok pre plnenie jej akčného plánu na posilnenie boja proti financovaniu terorizmu. Pravidlá dohody stanovujú, že členské štáty EÚ budú môcť zasiahnuť proti nezákonnému obchodu s tovarom kultúrneho charakteru, ak sa tento tovar dováža z krajín mimo EÚ do priestoru Únie.

Parlament a Rada EÚ prijali predbežnú dohodu minulý týždeň v Štrasburgu, v stredu ju oficiálne schválili stáli predstavitelia EÚ (COREPER) na stretnutí v Bruseli.

Podľa vyjadrenia eurokomisára pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierra Moscoviciho nové pravidlá pomôžu EÚ v boji proti nezákonnému obchodu s tovarom kultúrneho charakteru, ktorý sa často využíva ako zdroj financovania teroristov a organizovaného zločinu. "Je neakceptovateľné, aby teroristi kradli tovar kultúrneho charakteru z ohrozených oblastí sveta, nezákonne ho predávali a zo ziskov financovali útoky na európskych občanov. Túto hrozbu musíme zastaviť," uviedol komisár v správe pre médiá.

V EÚ sa už uplatňujú zákazy týkajúce sa dovozu tovaru z Iraku a zo Sýrie, ale neexistuje žiadny všeobecný rámec EÚ pre dovoz tovaru kultúrneho charakteru z ďalších krajín.

Spoločnými pravidlami EÚ sa zabezpečí jednotný prístup v prípade dovozu tovaru kultúrneho charakteru na vonkajších hraniciach Únie. Colné orgány budú mať tiež právomoc zhabať a zadržať tovar, ak nie je možné preukázať, že bol predmetný tovar kultúrneho charakteru vyvezený zákonne. Zároveň v EÚ dochádza k novému vymedzeniu pojmu "tovar kultúrneho charakteru" pri dovoze širokej palety predmetov - archeologické nálezy, pozostatky historických pamiatok, rukopisy a vzácne knihy, umelecké diela či zbierky a starožitnosti.

Zavádza sa tiež nový systém udeľovania licencií na dovoz archeologických predmetov a prvkov z rozobratých pamiatok. Dovozcovia budú musieť získať dovozné licencie od príslušných kultúrnych orgánov v EÚ ešte predtým, než budú môcť doviezť takýto tovar do Únie.

Členské štáty EÚ budú musieť zabezpečiť účinné, primerané a odrádzajúce sankcie pre tých, ktorí nedodržiavajú pravidlá, a to najmä pre každého, kto predloží nepravdivé vyhlásenia, alebo poskytne falošné informácie.

Dohodu medzi inštitúciami EÚ musí teraz oficiálne schváliť Európsky parlament a Rada EÚ, na technickej úrovni ešte treba dohodnúť potrebné vykonávacie pravidlá a procedurálne kroky.