Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 17. máj 2024Meniny má Gizela
< sekcia Zahraničie

V EÚ žije vyše 20 miliónov imigrantov z krajín mimo únie

Foto: TASR/AP

Brusel 1. júna (TASR) - Európska komisia (EK) zverejnila dnes správu o vývoji v oblasti migrácie a azylu za rok 2011, ktorá je spojená s prieskumom Eurobarometra o postojoch európskych občanov k cezhraničnej mobilite, migrácii a bezpečnosti.

Z prieskumu vyplýva, že 80 percent Európanov súhlasí s názorom, že členské štáty EÚ by mali poskytovať ochranu a azyl osobám, ktoré to potrebujú, a že by sa v rámci celej EÚ mali používať rovnaké pravidlá pre prijímanie žiadateľov o azyl.

V tomto kontexte si 67 percent Európanov myslí, že je dôležité mať možnosť cestovať v priestore EÚ bez kontrol na vnútorných hraniciach.

"Tieto údaje podporujú názor Európskej komisie, že EÚ potrebuje silnú a súdržnú politiku pre oblasť migrácie," uviedla eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malströmová.

Podľa komisárky je potrebné zachovať voľný pohyb v EÚ, zaistiť efektívnu kontrolu vonkajších hraníc únie a zároveň vytvoriť cesty pre legálnu migráciu a mobilitu.

Podľa prieskumov Eurobarometra v EÚ žije okolo 20,2 miliónov štátnych príslušníkov tretích krajín, čo činí asi štyri percentá z celkovej populácie únie. EÚ má odhadom 502,5 miliónov obyvateľov. Migranti v EÚ predstavujú 9,4 percent z celkového počtu 214 miliónov migrantov vo svete.

Podľa prieskumu si 68 percent respondentov z EÚ myslí, že legálni prisťahovalci by mali mať rovnaké práva ako vlastní občania daného štátu. 42 percent Európanov uvádza, že EÚ by mala podporovať migráciu za prácou z krajín mimo únie, aby sa vyriešili demografické problémy a nedostatok pracovných síl, kým 46 percent Európanov s tým nesúhlasí.

V roku 2011 bol 343.000 osobám odmietnutý vstup do EÚ. Je to o 13 percent menej než v roku 2010. Okrem toho bolo vlani zadržaných okolo 468.500 osôb a členské štáty vrátili do krajín ich pôvodu približne 190.000 štátnych príslušníkov tretích krajín.

V oblasti nelegálnej migrácie si 80 percent Európanov myslí, že EÚ by mala členským štátom viac pomáhať s riešením problematiky nelegálnej migrácie a skoro rovnaký počet respondentov tvrdí, že náklady na zvládnutie fenoménu nelegálneho prisťahovalectva by štáty EÚ mali znášať spoločne.

Podľa prieskumu sa 53 percent opýtaných Európanov domnieva, že prisťahovalectvo obohacuje EÚ ekonomicky a kultúrne, kým 60 percent Európanov si myslí, že prisťahovalci môžu mať kvôli diskriminácii problémy s integráciou do väčšinovej spoločnosti.

V roku 2011 zaevidovali členské štáty EÚ mierne nad 302.000 žiadostí o azyl, čo znamená približne 16,2-percentný nárast oproti roku 2010. Toto číslo však zostáva výrazne pod maximom 425.000 žiadostí, ktoré boli v EÚ prijaté v roku 2001.

V roku 2011 bolo udelených okolo 12,7 milióna schengenských víz, pričom najvyšší záujem o ne mali občania Ruska (40,7 percent), Ukrajiny (8,7 percent), Číny (8,1 percenta) a Turecka (4,7 percenta).