< sekcia Zahraničie

V Guatemale zatkli exprezidenta a takmer všetkých jeho exministrov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Medzi zatknutými sú okrem Coloma a exministri vnútra, financií, obrany, hospodárstva, školstva, práce, životného prostredia, kultúry a zdravotníctva a športu.

Guatemala 13. februára (TASR) - V Guatemale zatkli v utorok bývalého prezidenta Álvara Coloma a takmer všetkých členov jeho bývalého kabinetu, a to v prípade korupcie ohľadne koncesií na verejnú autobusovú dopravu, informovala tamojšia prokuratúra.

Colomov prípad je najnovší zo série obvinení voči guatemalským exprezidentom, poznamenala agentúra AP.

Álvaro Colom bol v úrade v rokoch 2008-2012. Nedávno bol dokonca vymenovaný Organizáciou amerických štátov za vyslanca v Hondurase v snahe pomôcť vyriešiť tamojšie sporné voľby.

Medzi zatknutými sú okrem Coloma a exministri vnútra, financií, obrany, hospodárstva, školstva, práce, životného prostredia, kultúry a zdravotníctva a športu. Exminister financií Alberto Fuentes Knight je súčasným predsedom medzinárodnej humanitárnej organizácie Oxfam International.

Guatemalský špeciálny prokurátor Juan Francisco Sandoval uviedol, že zatknuté osoby čelia obvineniam z podvodu a sprenevery. Prípad sa týka verejnej autobusovej spoločnosti Transurbano. Vláda vydražila 25-ročné koncesie pre autobusové linky mesta Guatemala a súkromné spoločnosti, ktoré získali kontrakty, boli neskôr oslobodené od daní. Podľa prokuratúry bol celý proces chybný a zahŕňal dotácie a iné opatrenia, z ktorých mali prospech štátni zamestnanci. Na vyšetrovaní sa podieľala aj protikorupčná misia Organizácie Spojených národov v Guatemale.

V roku 2015 úplatkárska aféra viedla k rezignácii vtedajšieho prezidenta Otta Péreza Molinu a viceprezidentky Roxany Baldettiovej. Momentálne sú vo vyšetrovacej väzbe, súdny proces odďaľujú ich právnici.

Alfonso Portillo, ktorý bol prezidentom Guatemaly v rokoch 2000-2004, bol vydaný do USA, kde ho v roku 2014 odsúdili za pranie špinavých peňazí.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.